Jesteś tutaj: Home

Prom w Solcu Kujawskim wciąż nie przeszedł testów. Trudno powiedzieć kiedy to nastąpi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 grudzień 2022 06:53
Prom w Solcu Kujawskim wciąż nie przeszedł testów. Trudno powiedzieć kiedy to nastąpi Fot: ZDW

Jednostka promowa wyprodukowana w Malborku do Solca Kujawskiego dotarła pod koniec lipca, w celu obsługi połączenia promowego Czarnowo – Solec Kujawski, czyli przeprawy przez Wisłę na wschód od Bydgoszczy. Póki co prom nie przewiózł jednak żadnego samochodu, trudno powiedzieć kiedy to nastąpi, bowiem wcześniej trzeba przeprowadzić niezbędne testy dla uzyskania przez jednostkę pływającą świadectwa klasy.

Problemem jest jednak niski poziom Wisły, który uniemożliwiać ma przeprowadzenie testów, które powinny być realizowane przez 4 miesiące. Z informacji jakie przedstawia radnym wojewódzkim Zarząd Województwa na najbliższą sesję wynikać może, że testy miały się zacząć, ale obecni nie są realizowane z uwagi na niski poziom rzeki. Po tych testach jednostkę będą musiały odebrać: Polski Rejestr Statków, Sanepid, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Żegluga Śródlądowa w Bydgoszczy. Dopiero potem jednostka będzie mogła wejść do służby.

 

Pojawiające się problemy z przeprowadzeniem testów mogą jednak wskazywać, iż funkcjonowanie promu już po uruchomieniu przeprawy będzie mogło być wstrzymywane z uwagi na niewystarczające poziomy rzeki.

 

Koszt produkcji promu to ok. 5,9 mln zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: