Jesteś tutaj: Home

NATO ćwiczyło scenariusz ewentualnego wplątania sojuszu w wojnę. Ćwiczeniami kierowano z Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 grudzień 2022 06:30
NATO ćwiczyło scenariusz ewentualnego wplątania sojuszu w wojnę. Ćwiczeniami kierowano z Bydgoszczy Fot: JFTC

Artykuł 5 traktatu NATO zakłada, że atak na jedno z państw członkowskich jest jednoznacznym wypowiedzeniem wojny całemu sojuszowi. Ostatnie miesiące to napięta sytuacja u granic NATO. Reagowaniu na sytuację, gdyby doszło do ataku na członka NATO i miał zastosowanie wspomniany artykuł służyły ćwiczenia Loyal Leda 2022 (nazywane skrótowo LOLE2022), które przeprowadzono w dniach 30 listopada – 9 grudnia.

Głównym sercem ćwiczeń było Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) zlokalizowane w Bydgoszczy. Do Bydgoszczy przyjechało około 700 żołnierzy i ekspertów cywilnych z 25 państw tworzących NATO. W całej Europie w ćwiczeniu udział wzięło kilka tysięcy żołnierzy w różnych lokalizacjach kontynentu.

 

- Realizując to ćwiczenie, przyczyniliśmy się do wzmocnienia jedności NATO i pomogliśmy zwiększyć interoperacyjność Sojuszu, zarówno pod względem proceduralnym, jak i kulturowym – mówi gen. dywizji Norbert Wagner, dowódca JFTC NATO w Bydgoszczy.

 

Wspomagane komputerowo ćwiczenie LOLE22 skupiało się na działaniach lądowych na szczeblu taktycznym. Za jego zaplanowanie odpowiedzialne było Sojusznicze Dowództwo Lądowe NATO (NATO Allied Land Command), a JFTC pełniło rolę „oficera kierującego ćwiczeniem” - informuje nas Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO - Głównym zadaniem LOLE22 było szkolenie i ocena zdolności tureckiego korpusu sojuszniczego (NATO Rapid Deployable Corps - Türkiye), do objęcia roli dowództwa korpusu bojowego NATO (NATO Warfighting Corps) na rok 2023. Dodatkowo Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Południowy-Wschód (MNC-SE) i Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód (MND SE) zostały przeszkolone w planowaniu i prowadzeniu wspólnej operacji bojowej przeciwko równorzędnemu przeciwnikowi.

 

 

Szczegóły scenariusza szkolenia nie zostały przedstawione, poinformowano jedynie, że oparty był on na artykule 5 Traktatu NATO. Nie wskazano wprost, czy rozważano bezpośrednio reagowanie na dalsze agresywne działania Rosji, choć nie trudno się domyśleć, że w Europie to państwo stanowi główne zagrożenie dla pokoju. Scenariusz obejmował zagadnienia związane z prowadzeniem wojny hybrydowej, wykorzystania przestrzeni cybernetycznej oraz kosmicznej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: