Jesteś tutaj: Home

Bydgoskie lotnisko z największą dynamiką wzrostu, ale i tak zamykamy krajową siatkę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 grudzień 2022 11:26
Bydgoskie lotnisko z największą dynamiką wzrostu, ale i tak zamykamy krajową siatkę Fot: PLB

Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował pierwsze półrocze 2022 roku na polskim niebie – w tym czasie wszystkie polskie lotniska obsłużyły łącznie 16,6 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 330% w stosunku do 2021 roku, gdy operacje lotnicze ograniczała pandemia. Udział bydgoskiego lotniska w tym torcie jest jednak niewielki.

W pierwszym półroczu 2022 roku Port Lotniczy Bydgoszcz obsłużył blisko 94,5 tys. pasażerów – w stosunku do 2021 roku, gdy było ich około 9,1 tys. to jest fenomenalny wzrost o ponad 936%, najwyższa dynamika wzrostowa ze wszystkich lotnisk. Jest to jednak mniej niż połowa ruchu obsłużonego w 2019 roku, w ostatnim roku przed pandemią.

 

Zdecydowanym polskim liderem jest warszawskie Okęcie z prawie 5,8 mln pasażerów, przed krakowskimi Balicami z prawie 3,2 mln pasażerów. Powyżej miliona plasują się jeszcze: Katowice-Pyrzowice, Wrocław, Gdańsk i podwarszawski Modlin. Blisko przekroczenia tej granicy znajduje się Poznań – 870 tys.

 

Bydgoszcz zalicza się zatem do lotnisk z końca stawki, jeszcze w 2019 i 2020 roku mieliśmy większy ruch od lotniska w Lublinie, w pierwszym półroczu tego roku ten port przekroczył 119,5 tys. pasażerów i zaczął nam uciekać. Gorzej wypadają jedynie lotniska: Łódź, Olsztyn i Zielona Góra, które jednak nigdy nie wyprzedzały Bydgoszczy.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: