Jesteś tutaj: Home

W Konfederacji niektórzy mają już dosyć Brauna. Sprawia wrażenie jakby był rzecznikiem Moskwy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 11 grudzień 2022 17:00

Poseł Grzegorz Braun to jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków tej kadencji, ostatnie miesiące próbował budować antyukraińskie nastroje w Polsce, wcześniej sprzeciwiał się szczepieniom przeciw COVID-19. Ostatnio wprost o tym, że mają dość jego zachowania, mówią nawet politycy Konfederacji, poseł Artur Dziambor złożył nawet wniosek o ukaranie Brauna naganną, inni sugerują nawet, że być może jeszcze w grudniu powinien zostać wyrzucony z formacji. Fakt, że za chwilę zacznie się układanie list wyborczych przed kolejnymi wyborami do Sejmu, może sprzyjać różnego rodzaju intrygom wewnętrznym.

 

Jak rozmawiam z ludźmi związanymi z Konfederacją to Braun jest dość kontrowersyjny, niektórzy działacze oraz byli działacze (po wybuchu wojny na Ukrainie sporo osób odeszło z Konfederacji) wprost przyznają, że Grzegorz Braun może być powiązany z rosyjskimi służbami. Ostatnie miesiące sprawiły że część umiarkowanych działaczy się zdystansowało od aktywności, część jednak idąc za hasłami Brauna się zradykalizowała. Korona, czyli formacja bezpośrednio związana z Braunem buduje narrację straszącą ,,ukranizacją Polski”. To środowisko organizowało też pikiety przeciwko Ukraińcom, ale nie cieszyły się one większym zainteresowaniem, pikieta zorganizowana w Tucholi przyciągnęła liczbę osób, które można policzyć na palcach jednej ręki. Nie pomógł też wpis uznającego się za bydgoskiego historyka Krzysztofa Drozdowskiego, gdzie napisał nieprawdę, iż w bydgoskiej klasie na 20 uczniów tylko 4 to Polacy. To kłamstwo zostało szybko bowiem sprostowane przez ratusz. Drozdowski dość często jest reklamowany przez bydgoskie struktury Korony (na Twitterze jest umieszczone jego zdjęcie w Dolinie Śmierci z patostreamem Marcinem Rolą – jak czytamy do ich spotkania doszło właśnie z inicjatywy działaczy partii Brauna).

 

Kontrowersje budzi też aktywność międzynarodowa Brauna. Rosyjskie media państwowe chętnie wykorzystują jego wypowiedzi, aby pokazywać, że w Polsce jest ruch oporu przeciwko Ukraińcom.. Braun nazwał też jeden ze swoich zespół parlamentarnych jako komisję śledczą, która ma badań zbrodnie związane z przeciwdziałaniem pandemii, co rosyjskie media przedstawiają jako faktyczną komisję śledczą. Opisywaliśmy jak Braun zapraszał do Sejmu niemieckich liderów niszowej partii Die Basis, która wzywa Niemcy do wystąpienia z NATO i uważa, że wejście Polski do NATO to był atak na Rosję. Jedna ze związanych z Braunem fundacji poprzez groźby pozwów chciała wymusić na nas usunięcie tamtej publikacji. W samej Konfederacji spore wątpliwości budzą też relacje Brauna z inną niemiecką partią AFD, która uznawana jest jako agentura Putina w UE.

 

Ostatnio w Sejmie dyskutowano nad przyjęciem uchwały uznającej Rosję za państwo wspierające terroryzm. W Konfederacji dość mocno przeciwko temu optował Braun i Janusz Korwin-Mikke, to jednak zdenerwowało niektórych innych parlamentarzystów, dlatego poseł Artur Dziambor postanowił oficjalnie wnieść o ukaranie Brauna.

 

Zanosi się zatem na ciekawy tydzień w Konfederacji.