Jesteś tutaj: Home

Miejska Pracowania Urbanistyczna ma pomysł na dzielnicę biznesową z wysoką zabudową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 grudzień 2022 12:26
Miejska Pracowania Urbanistyczna ma pomysł na dzielnicę biznesową z wysoką zabudową Wizualizacja MPU

W grudniu radni mają się zająć uchwaleniem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzeni miasta, ten dokument będzie regulował m.in. maksymalną wysokość zabudowy, aby zbyt wysokie budynki nie psuły krajobrazu. Dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska w piątek na konferencji prasowej wspomniała, że studium dla wysokiej zabudowy przewiduje pewien obszar, który mógłby stać się nowym centrum biznesowym miasta, w szczególności, że geograficznie jest położone mniej więcej w centralnym punkcie Bydgoszczy.

Mowa o obszarze położonym na wschód od ulicy Łęczyckiej do mniej więcej ulicy Wyścigowej. Obszar ten leży w trójkącie między ulicami Kamienną i Fordońską, obecnie mieści się tam m.in. Galeria Pomorska, wraz z kompleksem handlowo-usługowo towarzyszącym - To jest faktyczne geograficzne centrum miasta – wyjaśnia dyrektor Anna Rembowicz-Dziekciowska, która wskazuje, że z tego miejsca do centrum miasta jest ok 4 km.

 

Wspomniany obszar liczy około 100 hektarów, głównie zajmują go obecnie obiekty usługowe i handel - Wjeżdżając do miasta od strony Torunia lokalizacja w tym skoncentrowanym obszarze,zabudowy wysokościowej, jeżeli takie byłoby zainteresowanie inwestorów, to w tym obszarze, który ma 100 hektarów jest taka możliwość – wyjaśnia Rembowicz-Dziekciowska. Obszar ma być atrakcyjny z uwagi na położenie po południowej stronie Brdy jako elementu do wykorzystania rekreacyjnego, na północ znajduje się natomiast Puszcza Bydgoska. Tuż obok mieści się też kolejowo-tramwajowy węzeł przesiadkowy Bydgoszcz-Wschód.

 

Studium ma pozwalać na taką formę zagospodarowania przestrzeni, ale ewentualne wdrażanie leży w koncepcji prywatnych inwestorów, którzy musieliby skupić tereny od obecnych właścicieli. Mówimy zatem mimo wszystko o dalszych perspektywach.

 

OpenStreetsMap

 

Wizualizacje:

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: