Jesteś tutaj: Home

Pierwsza oficjalna wizyta niemieckiego ambasadora w Bydgoszczy

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 grudzień 2022 12:13
Pierwsza oficjalna wizyta niemieckiego ambasadora w Bydgoszczy Fot: Robert Sawicki / UMB

W środę na bydgoskim ratuszu zawisła flaga Republiki Federalnej Niemiec, zgodnie ze zwyczajem flagi narodowe innych państw są wywieszane podczas oficjalnych wizyt ich dyplomatów. Tego dnia Bydgoszcz odwiedził dr Thomas Bagger, który obowiązki ambasadora Niemiec w Polsce pełni od lipca.

Ambasador Thomas Bagger spotkał się w ratuszu z prezydentem Rafałem Bruskim, zaprezentowano mu także prezentacje o potencjale gospodarczym Bydgoszczy. W przeszłości Bagger gościł w Bydgoszczy raz prywatnie, teraz przyjechał drugi raz, ale pierwszy raz w charakterze dyplomaty. W spotkaniu uczestniczył też Jarosław Kuropatwiński, konsul honorowy Niemiec w Bydgoszczy.

 

Bydgoszcz jest na pewno specyficznym miastem w relacjach polsko-niemieckich, z jednej strony do dzisiaj pozostały wybudowane w czasie zaborów budynki, wpływając na charakter architektoniczny miasta, również rząd pruski zbudował Kanał Bydgoski, z drugiej strony mamy ciężkie doświadczenia z II wojny światowej, co do oceny których polscy i niemieccy historycy nie są zgodni, choć na pewno ostatnie kilkadziesiąt lat na pewno ugasiło te spory, jest bowiem już zgodność do tego kto tutaj był agresorem.

 

- Jestem w Bydgoszczy po raz drugi, choć pierwszy raz oficjalnie. Za każdym razem, gdy wyjeżdżam z Warszawy, jestem pod wrażeniem jak dobrze rozwija się polsko-niemiecka współpraca na wielu polach – mówił podczas wizyty w ratuszu ambasador Bagger.

 

Dr Thomas Bagger w Polsce zaczyna swoją karierę w roli pierwszego ambasadora, w przeszłości zdobywał jednak doświadczenia pracując w niemieckich ambasadach w Pradze, w Ankarze i w Waszyngtonie.

 

W czerwcu w ratuszu gościła brytyjska ambasador Anne Clunes.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP