Jesteś tutaj: Home

W Bydgoszczy dyskutują o technologiach, które mogą zmienić wkrótce przemysł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 listopad 2022 19:50

Egzoszkielet może pomóc odzyskać sprawność wielu osobom, które cierpią na niedowład kończyn, ale też w przypadku osób zdrowych mogą zwiększyć ich siłę jako wspomagacz przy wykonywaniu prac fizycznych. W czwartek rozpoczęła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego I Międzynarodowa Konferencja ,,Inteligentne Rozwiązania dla Przemysłu”, nazwana też Przemysłem 4.0. Partnerem konferencji jest Polska Akademia Nauk.

Konferencja "Intelligent Solutions for Industry - ISI 2022" stanowi nową platformę wymiany wiedzy, merytorycznych dyskusji, postępów, wyników badań i doświadczeń przemysłowych

wśród naukowców, badaczy, decydentów, praktyków i studentów zajmujących się tematami w obszarze Przemysłu 4.0 i Inteligentnej Produkcji. W czasie tej konferencji prezentowane są m.in. roboty, innowacje z dziedziny druku 3D, ale też wykorzystania technologii VR.

 

Konferencja jest międzynarodowa, ale jej gospodarze mają też się czym chwalić, w mediach głośno bywało bowiem o prototypie egzoszkieletu, który opracował zespół naukowy z UKW, który uzyskał już nawet pierwsze nagrody z tego tytułu - Obecnie egzoszkielet jest testowany na 10 osobach, które się zgłosiły w wieku od 19-73 lat – mówi nam mgr. Jakub Kopowski, który prezentował ten szkielet na konferencji - Gdyby to się udało wdrożyć, to osoby które nie są wstanie poruszać ręką, a z tego powodu pracować, ani wykonywać codziennych czynności, nie tylko będą mogli wrócić do pracy i stać się całkowicie samodzielne, ale również zyskać nowe możliwości.

 

Kopowski zaznacza jednak, że z wynalazku będą mogli korzystać też w pełni sprawni, dla poprawy wydajności - Egzoszkielet zwiększa również siłę udźwigu u pracownika będącego osobą zdrowia, co zwiększa wydajność

 

Pierwszy dzień konferencji zamknęła prezentacja zespołu naukowego Koszalińskiego Uniwersytetu Technologicznego, który pracuje nad tym, aby wykorzystywane w produkcji energii wiatrowej materiały kompozytowe móc później wykorzystać do produkcji materiałów drewnopodobnych. Jak się dowiadujemy z prezentacji, obecnie elektrownie wiatrowe można w około 90% podać recyklingowi, ich badania mają służyć zagospodarowaniu pozostałych 10%, aby recykling był w tym zagadnieniu pełny.

 

Konferencja zakończy się w piątek.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: