Jesteś tutaj: Home

Coraz więcej wątpliwości wokół wydatków bydgoskiej fundacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 listopad 2022 07:26

W ubiegłym tygodniu ujawniliśmy, że fundacja Bezpieczny Świat operując dotacjami od wojewody na pomoc uchodźcom z Ukrainy z 65 tys. zł uzyskanych, ponad 27 tys. wydała w firmie, której współwłaścicielką jest prezes fundacji. Informowaliśmy też o takich zakupach jak para butów za 750 zł. Do dzisiaj nikt nie wyjaśnił publicznie w jakim celu zakupiono te buty, na nasze pytania fundacja nie odpowiada, natomiast pojawiają się nowe wątki.

 

Więcej o sprawie piszemy - Buty za 750 zł, zlecenia w firmie prezes fundacji – spore wątpliwości co do zasadności wydatków z funduszy pomocy uchodźcom

 

Mamy dwie faktury z Torunia wystawione 25 września – jedna z planetarium na 53 zł za bilety dla 3 osób. W tym momencie może pojawić się już wątpliwość, bowiem wojewoda dotację przyznał w trybie artykułu 12 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy z 12 marca 2022 roku. Ten artykuł mówi wprost jakie to mogą być rodzaje pomocy: zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie zbiorowe, zapewnienie transportu oraz środki czystości i higieny. Druga faktura wystawiona została przez jedną z droższy toruńskich restauracji na 209,50 zł. Faktura wystawiona jest na ,,Usługę gastronomiczną”, stąd też nie wiemy ile osób korzystało, ale patrząc na ceny można podejrzewać, że podobnie jak w planetarium były to trzy osoby. Ta sprawa wymaga zatem również wyjaśnienia, przy czym wizytę w restauracji raczej trudno będzie uznać za ,,wyżywienie zbiorowe”.

 

Fundacja Bezpieczny Świat łącznie z puli 65 tys. zł rozliczonych na faktury wystawione przez restauracje na wyżywienie lub usługi gastronomiczne wydała 1147,50 zł. Te pieniądze pochodziły z dotacji z budżetu państwa.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: