Jesteś tutaj: Home

Posłowie składają regionalne poprawki – w większości te same co roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 listopad 2022 00:02

W Sejmie na przełomie września i października ruszyły prace nad projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. Mniej więcej do połowy listopada kluby parlamentarne i posłowie mogli składać swoje poprawki, jak co roku wiele z nich dotyczy Bydgoszczy i okolic, w większości są to poprawki które znamy z lat poprzednich, ale też pojawiły się nowe inicjatywy – np. budowa mostu przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego.

 

W 10-letniej historii Portalu Kujawskiego nie przypominamy sobie, aby jakakolwiek poprawka dotycząca naszego regionu, zgłoszona przez posłów opozycji została przyjęta, dlatego trzeba założyć z dużym prawdopodobieństwem, że tak samo będzie w tym roku

 

Dokładną listę poprawek będziemy mogli przedstawić po posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, która powinna zaopiniować wszystkie zgłoszone poprawki. Komisja powinna to uczynić do 2 grudnia, w najbliższych dniach nie planuje się jednak posiedzenia.

 

Wiele poprawek o których słyszeliśmy to powtórka z lat poprzednich – Koalicja Obywatelska wnosi o zabezpieczenie dodatkowych środków na rekultywacje terenów po Zachemie, ta poprawka pojawia się nieprzerwalnie od ponad 7 lat, co roku jednak jest odrzucana - również taką poprawkę złożyła Lewica.. To samo środowisko polityczne po raz kolejny wnosi też o modernizację drogi krajowej nr 25 pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem. Drugi rok z rzędu mamy też poprawkę w sprawie zabezpieczenia środków na rozbiórkę i budowę nowych Wiaduktów Warszawskich (przed rokiem ta poprawka pojawiła się w Senacie za sprawą senatora Kobiaka). Po raz kolejny mamy poprawkę dotyczącą modernizacji ulicy Nakielskiej.

 

Koalicja Obywatelska złożyła też poprawkę o środki na przebudowę stadionu Polonii, identyczną poprawkę złożyła też Lewica. W tegorocznym repertuarze Lewicy pojawia się poprawka dotycząca funduszy na utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy (warto tutaj jednak wspomnieć, że od kilku lat w zamrażarce dwóch komisji leży obywatelski projekt utworzenia takiego uniwersytetu, żadna siła polityczna nie wykazuje jednak specjalnie determinacji, aby zacząć go ,,na serio” procedować.

 

Nowością jest natomiast poprawka posła Jana Szopińskiego w sprawie zabezpieczenia środków na budowę mostu przez Wisłę w okolicach Solca Kujawskiego (gdzie władze województwa na razie bez sukcesu próbują utworzyć przeprawę promową). Taki most byłby jednocześnie wschodnią obwodnicą Bydgoszczy. Szopińki złożył też poprawkę dotyczącą modernizacji Filharmonii Pomorskiej, obwodnicy Białych Błot i  budowy terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: