Jesteś tutaj: Home

Prezydent Ukrainy do Polaków: Ukraińcy zawsze będą wam pamiętali

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 12 listopad 2022 16:37

Z okazji przypadającego w piątek Święta Niepodległości, w 104. rocznicę odzyskania jej przez Polskę, specjalne nagranie z życzeniami skierował do Polaków prezydent Ukrainy Wołodymier Zelenski. Co trzeba wyraźnie zauważyć, Zelenski w całości składa je po Polsku, co dla osoby nieznającej naszego języka jest na pewno wyzwaniem.

- Kochana Polsko – od tych słów zaczyna życzenia prezydent Wołodymir Zelenski, który wskazuje na ogromną pomoc jaką nieśli Polacy Ukrainie, podkreśla, iż Ukraińcy będą zawsze o tym pamiętali. Pada również stwierdzenie, że relacje polsko-ukraińskie nie zawsze były idealne – ale jesteśmy krewnymi – zaznacza.

 

Treść życzeń kierowanych do Polaków przez prezydenta Zelenskiego:

Kochana Polsko

 

Odzyskana przez Ciebie niepodległość ma dzisiaj 104 lata. I moje 104 słowa dla Ciebie.

 

Ukraina i Polska – razem, jesteś naszą siostrą, różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi, jesteśmy wolni!. Gdy nasza odzyskana niepodległość miała 30 lat to Polska była obok, pamiętam nasze wspólne szczęście. Radowaliśmy się razem.

 

Kiedy się znów spotkaliśmy się ze starym wspólnym wrogiem – Polska obok. Ukraińcy zawsze to będą pamiętali. Będą pamiętać jak przyjmowali nas, jak nam pomagają wasi ludzie, nasi sojusznicy.

 

Na nagraniu widzimy też za plecami prezydenta Zelenskiego polską flagę obok flagi Ukrainy. Na klipie filmowym przygotowanym przez Ukraińców pojawia się chociażby polska zbiórka, jaka prowadzona była na zakup drona bojokowego dla Ukrainy.