Jesteś tutaj: Home

Czym jest dzisiaj patriotyzm? Odpowiada biskup Włodarczyk wskazując na postawę wobec uchodźców Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 listopad 2022 17:56

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej, której przewodniczył w bydgoskiej Katedrze bp. Krzysztof Włodarczyk. Pod koniec kazania podjął rozważania czym jest dzisiaj patriotyzm, jako jeden z ważniejszych elementów wymienił troskę o polskie rodziny.

- Sądzę, że pierwszą powinnością każdego patrioty jest to, aby uświadomił sobie, że jest Polakiem, że jest mieszkańcem pięknego kraju nad Wisłą, kraju od Tatr do Bałtyku, a każdy w swojej Ojczyźnie ma prawo czuć się ważny, wolny i bezpieczny – mówił w homilii bp. Krzysztof Włodarczyk - Różne są przejawy patriotyzmu – tymi przejawami jest pamięć historyczna, znajomość literatury, polskiego malarstwa, kultury narodowej, przejawem patriotyzmu jest też dbałość o polską rodzinę, o jej prawidłowy i harmonijny rozwój. Troska o własną rodzinę, z tej, w której dojrzewamy i do której założenia się przygotowujemy. Troska o dobre przygotowanie się do założenia trwałej rodziny i o mądre wychowanie dzieci jest też przejawem troski o pomyślność Ojczyzny.


Biskup wskazał, że rozbite rodziny są zawsze zagrożeniem - Bardzo zagrożony jest los takiego kraju, w którym rodziny są nietrwałe i rozbite.


Biskup Włodarczyk odnosząc się do ostatnich miesięcy, zwrócił uwagę też na pomoc jaką niosą Polacy Ukraińcom - Dzisiaj możemy powiedzieć, że troska o migrantów, o uchodźców, w szczególności z Ukrainy, o tych którym śmierć zagląda w oczy jest wyrazistą postawą wyrażającą zrozumienie, życzliwość, współodczuwanie. I to jest nasz styl. To wyraz braterstwa i polskiej gościnności, on się nie bierze z powietrza – on się bierze z tego, że słyszymy Ewangelię - tak jak dzisiaj usłyszeliśmy: ,,cokolwiek uczynicie jednemu z tych braci moich najmniejszych, mieście uczynili”. My uczymy się Ewangelii i czerpiemy wzór życia z Ewangelii, stąd też nasza gościnność dzisiaj dla braci z Ukrainy. A papież Franciszek poucza nas, że dzięki migrantom i tym co zostali zmuszeni do opuszczenia własnej ojczyzny – cytuję papieża: ,,możemy dojrzewać w człowieczeństwie i budować wspólnie większe my”.

 

Po Mszy Świętej nastąpił uroczysty przemarsz z Katedry na Plac Wolności. Szerzej o tym piszemy - ,,Umiłowanie Ojczyzny powinno łączyć wszystkie siły polityczne”

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie