Jesteś tutaj: Home

W Brukseli rozmawiano o pozycji Bydgoszczy w sieci TEN-T

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 listopad 2022 17:48
W Brukseli rozmawiano o pozycji Bydgoszczy w sieci TEN-T Fot: Twitter

W środę Ministerstwo Infrastruktury i Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zorganizowały w Brukseli konferencję z udziałem ministra Andrzeja Adamczyka. Poświęcona byłą ona rewizji sieci TEN-T, głównie polskim priorytetom. Oprócz planom związanym Via Carpatii i Rail Carpatii (droga północ-południa biegnąca przez wschodnie województwa), poruszono również postulat uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T.

 

O temacie Bydgoszczy w sieci bazowej mówił głównie europoseł Kosma Złotowski, który został zaproszony w charakterze panelisty. Obecni byli też przedstawiciele Komisji Europejskiej, chcący lepiej poznać polskie oczekiwania.

Dzień później – w czwartek – europoseł Kosma Złotowski złożył też poprawkę do sprawozdania Komisji Tran Parlamentu Europejskiego, odpowiedzialnej za infrastrukturę – poprawka zakłada zmianę statusu Bydgoszczy jako węzła kolejowo-drogowego z sieci kompleksowej na sieć bazową, co zabiegają bydgoskie środowiska. Wniosek Złotowskiego jest kierowany do komisji Tran, która pracuje obecnie nad swoim stanowiskiem dotyczącym rewizji sieci TEN-T.

 

Równolegle Parlament Europejski zajmuje się petycją skierowaną przez lokalne samorządy, przygotowaną przez Nowy Bursztynowy Szlak, dyskusja nad tą petycją ma się odbyć w styczniu. Również w styczniu swoje prace nad sprawozdaniem ma zakończyć komisja Tran.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: