Jesteś tutaj: Home

Powstaną kolejne dwa przystanki wiedeńskie, pomimo droższych ofert niż planowano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 listopad 2022 07:39

W Bydgoszczy funkcjonuje jeden przystanek wiedeński tramwajowy, przy ulicy Focha na wysokości Placu Teatralnego. Jego idea zakłada podniesienie jezdni tak, aby wymusić dodatkową ostrożność na kierowcy, gdy do tramwajów wsiadają pasażerowie. Zgodnie z przepisami kierowcy powinni zatrzymać się gdy widzą wsiadających do tramwaju, ale w praktyce bywa z tym różnie, dlatego niektóre samorządy stosują właśnie przystanki wiedeńskie.

 

Drugie podejście do przetargu na budowę kolejnych 3 tego typu przystanków w Bydgoszczy zakończyło się wyborem jedynej oferty firmy AFFABRE. Zaoferowała ona 2,2 mln zł na budowę tego typu przystanków po obu stronach ulicy Gdańskiej na wysokości skrzyżowania z Chodkiewicza (kilka lat temu doszło w tym miejscu do groźnego potrącenia pieszej). Powyższa kwota jest o około 1 mln zł wyższa niż pierwotnie planował ZDMiKP, stąd też pojawiła się niepewność, czy podobnie jak pierwszy przetarg, również ten będzie unieważniony. Wyboru oferty dokonano w środę 9 listopada.

 

W zamówieniu zawarto też opcję dotyczącą budowy przystanku wiedeńskiego przy ulicy Jagiellońskiej na wysokości kościoła Klarysek..  Byłby to nowy przystanek. Za roszerzenie zamówienia wykonawca zarzyczył sobie 900 tys. zł, ZDMiKP ma kilka tygodni na zastanowienie się nad tym.

 

Nie należy się jednak spodziewać, że nowe przystanki wyrosną w najbliższych dniach, wykonawca będzie miał bowiem na wykonanie inwestycji 3 lata.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP