Jesteś tutaj: Home

Rozmowa na szczycie o klimacie z prezydentem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 listopad 2022 15:12
źródło: Twitter/ Dominika Lasota

W Egipcie trwa obecnie szczyt klimatyczny COP27, z udziałem światowych przywódców, gdzie prowadzone są dyskusję o tym jak przyśpieszyć dążenia do osiągnięcia neutralności politycznej. Wśród gości tego szczytu jest polski prezydent Andrzej Duda, ale także młoda bydgoszczanka Dominika Lasota, która zaczepiła głowę polskiego państwa, wyrażając niezadowolenie z tego, że Polska zbyt mało ambitnie podchodzi do wyzwań klimatycznych.


Z Dominiką Lasotą na Portalu Kujawskim rozmawialiśmy już w czerwcu 2020 roku, wówczas było to po przykrym incydencie jaki miał miejsce w Fordonie podczas wiecu premiera Mateusza Morawieckiego. Lasota wraz z koleżanką przyszły na ten więc z transparentami upominiającymi się o klimat, zostały jednak zaczepione przez agresywne starsze osoby - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pojawia się tak naprawdę w całej Polsce na wiecach kandydatów na prezydenta RP. Na tych wiecach staramy się zwrócić uwagę na to, że następne 5 lat będzie kluczowe nie tylko ze względu na to, że będziemy odbudowywać się z pandemii, lecz również musimy w ciągu tych 5 lat zadziałać na rzecz klimatu. I z naszymi postulatami zwracamy się do każdego z kandydatów – mówiła nam Lasota.

 

Przeszło dwa lata później Dominika Lasota miała okazję spotkać zwycięzce tamtych wyborów w Egipcie, bezpośrednio na szczycie klimatycznym, zapis ich rozmowy pojawił się w mediach społecznościowych - Rząd sam jest w trudniejszej sytuacji, chciał znacznie szybciej dokonywać transformacji, ale ta sytuacja która się dzieje – napaść Rosji na Ukrainę, gigantyczny koszt energii, spowodował cały szereg problemów – tłumaczył bydgoszczance prezydent Andrzej Duda - Mamy problem pod tytułem nadwyżek kosztów węgla. Przez ostatnie lata było stopniowe zamykanie kolejnych ścian w kopalniach. Dzisiaj tak naprawdę ich potrzebujemy na powrót, ściągamy węgiel ze wszystkich stron świata

 

- Ja bym chciała, aby ludzie mieli czym ogrzewać, ale mój problem jest taki, że w tym momencie przez lata zaniedbań ta polityka energetyczna jest po prostu nieodpowiedzialna, moja babcia nie była w stanie kupić węgla – artykułowała Dominika Lasota.

 

Na to prezydent Duda wyszedł z pytaniem - W jaki sposób w ciągu 2 lat mam nadrobić 30 lat zaniedbań? Słucham

 

- Uważam, że w ciągu 2 lat to się nie uda, ale musimy zacząć – wskazywała Lasota. Zdaniem prezydenta Dudy już te działania Polska zaczęła, czego przykładem są ostatnie porozumienia w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Lasota uważa jednak, że wciąż robi się zbyt mało, aby nadrobić wieloletnie zaniedbania.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie