Jesteś tutaj: Home

Prezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 listopad 2022 00:48
Prezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel KPRP

Pałac prezydencki nie chwali się wszystkimi podpisanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawami - jak ustaliliśmy nowelizacja ustawy o medycynie laboratoryjnej, w której przemycono zapis zakazujący uczelniom likwidowanie podległych sobie szpitali bez zgody ministerstw zdrowia i szkolnictwa wyższego, podpisana została 18 października przez głowę państwa.

W ostatnich miesiącach spore emocje w Bydgoszczy budziły plany rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który dążył do likwidacji szpitala Biziela poprzez połączenie go ze szpitalem Jurasza. Emocję nakręcał dodatkowo brak woli dialogu, bowiem toruńska uczelnia nie chciała ujawniać szczegółów. Nie jest tajemnicą, że poprawki do ustawy o medycynie laboratoryjnej spowodowane były bydgoską sytuacją, stąd też nazywanie ich lex Biziel nie jest nadużyciem.

 

Sejm RP ustawę uchwalił 15 września, Senat RP swoje poprawki wniósł 7 listopada, w tym wykreślające zapisy lex Biziel (uznano ich tryb uchwalenia przez Sejm za niekonstytucyjny). Tego samego dnia Sejm RP poprawki Senatu jednak wykreślił (utrzymując lex Biziel). Prezydent RP Andrzej Duda ustawę ostatecznie podpisał 18 października.

 

Formalnie na dzisiaj zapisy blokujące możliwość likwidacji szpitala Biziela decyzją tylko władz UMK jednak jeszcze nie obowiązują. Wejdą one w życie w momencie opublikowania ich w Dzienniku Ustaw RP. W przypadku lex Biziel zapisy wejdą już dzień po opublikowaniu ich w tym publikatorze, natomiast pozostałe elementy ustawy o medycynie laboratoryjnej wejdą w życie miesiąc od tej publikacji.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie