Jesteś tutaj: Home

Rada Miasta oddała hołd Związkowi Represjonowanych Żołnierzy Batalionów Budowlanych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 30 październik 2022 20:10

Organizacja ta skupiała represjonowanych w komunizmie żołnierzy z batalionów budowlanych, które działały w latach 1949-1959. Związek powstał już po upadku komunizmu, zajmując się głównie promowaniem historii oraz zabieganiem o interesy represjonowanych. Główna siedziba związku mieściła się w Bydgoszczy, jego misja dobiegła jednak końca. Okolicznościowe pożegnanie włączono w program sesji Rady Miasta Bydgoszczy, która miała miejsce w środę.

Główny powód likwidacji związku to wiek jego członków oraz ich wymieranie. Z racji odnoszenia się do batalionów budowlanych z lat 1949-1959 mamy do czynienia ze środowiskiem osób wiekowych, a czym człowiek starszy tym siły do działania mniejsze.

 

Formalnie Związek Represjonowanych Żołnierzy Batalionów Budowlanych został zlikwidowany, jego ostatni prezes Zbigniew Dworek był gościem radnych – Ten wyraz uznania za naszą działalność w naszym mieście, w podziękowaniu władz miasta jest szczególnym wyróżnieniem – dziękował wzruszony radnym Zbigniew Dworek – Proces zakończenia naszej działalności został właściwie rozpoczęty 13 września 2021 przekazaniem sztandaru Zarządu Krajowego do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

 

Wśród gości tego punktu sesji Rady Miasta była była posłanka i szefowa MSW Teresa Piotrowska oraz przewodniczący bydgoskiej Solidarności Leszek Walczak. Te osoby są rodzicami chrzestnymi fundacji wspomnianego sztandaru.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie