Jesteś tutaj: Home

We Wszystkich Świętych na Cmentarzu Starofarnym odbędzie się kwesta

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 październik 2022 07:42

Bydgoskie cmentarze konserwują w sobie historię Bydgoszczy, która obecna jest chociażby w grobowcach zasłużonych bydgoszczan. Niestety bieg czasu sprawia, że ulegają one degradacji, od wielu lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy stara się o nie walczyć poprzez organizację kwest na renowację. We wtorek 1 listopada znani bydgoszczanie, politycy, lekarze i dziennikarze będą kwestować po raz kolejny – na Cmentarzu Starofarnym.

Tegoroczna zbiórka będzie w sposób szczególny dedykowana odnowieniu grobowca zasłużonej rodziny Warmińskich. Emil Warmiński w czasach pruskich był lekarzem, zasłynął z tego, że jako pierwszy polski lekarz wywiesił szyld swojej praktyki w języku polskim, tym samym łamiąc pewne tabu. Później wspierał finansowo dzieła patriotyczne m.in. powstanie Domu Polskiego (nieistniejącego już). Zbiórka będzie poświęcona też innym nagrobkom na Starofarnym, jak się okazuje problemem jest nie tylko upływ czasu, ale też wandalizm, bowiem często nagrobki o zabytkowej wartości są po prostu niszczone przez chuliganów.

 

Zbiórka potrwa od godziny 9 do 16. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne jest ona jednodniowa. Jednocześnie odbywa się ona dodatkowo w internecie: www.zrzutka.pl/z/zabytkowecmentarze