Jesteś tutaj: Home

10 lat Portalu Kujawskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 25 październik 2022 12:07

25 października 2012 roku na Portalu Kujawskim ukazała się relacja z konferencji prasowej radnego Tomasza Regi i młodego polityka, wówczas jeszcze bez funkcji publicznej Łukasza Schreibera, konferencja dotyczyła kłopotów zakładów chemicznych Zachem – wówczas zapewne mało kto przewidywać, że po dekadzie będziemy mówić o tej osobie jako prawej ręce premiera jako przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wówczas trudno było przewidzieć jak potoczą się losy Portalu Kujawskiego, dzisiaj po dekadzie możemy świętować jubileusz 10-lecia istnienia.

 

Przez te 10 lat byliśmy obecni przy wielu ważnych wydarzeniach, niekiedy historycznych dla regionu, a dzięki naszym relacjom także mogliście uczestniczyć w nich państwo. Pozwolę sobie uniknąć wchodzenia w zbyt duże szczegóły, bowiem można by pisać dużo, a przy tym istnieje ryzyko, że coś ważnego się pominie, bowiem wbrew pozorom dzieje się u nas bardzo wiele. Staraliśmy się też pokazywać jak o nas mówią za granicą, prowadzimy stały monitoring zagranicznych mediów pod tym kontem, w 2016 roku relacjonowaliśmy wizytę węgierskiego posła Adama Mirkóczki (dzisiaj burmistrz Eger) na obchodach 60-tej rocznicy spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego, a niedługo później pokazać jego wystąpienie w węgierskim parlamencie poświęcone historii Bydgoszczy. Pokazaliśmy otwarcie wystawy poświęconej Bydgoszczy w Sejmie, jako jedyne medium z regionu przygotowujemy zresztą materiały z parlamentu poświęcone naszemu regionowi. Ostatnio pokazaliśmy też jak prezydent Ukrainy dziękował w ukraińskim parlamencie bydgoszczanom za okazywaną jego rodakom pomoc. Nie brakowało też wydarzeń mniejszych, które jednak pokazujemy, że nasz region jest istotną częścią ,,globalnej wioski”. Chociażby rok temu mogliśmy pokazać Wam prezentację pierwszej polskiej lokomotywy wodorowej, produkcji bydgoskiej PESA, zaprezentowaną w Gdańsku.

 

Ostatnia dekada to także szereg ważnych jubileuszu, w tym 100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, czy 100-rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski - pokazywaliśmy wszystkie te uroczystości, aby rosła świadomość o tych ważnych datach.

 

Portal Kujawski od samego początku stawia na merytoryczny przekaz, staramy się pokazywać to co ważne, choć nie zawsze znajduje się na to miejsce w innych mediach. Kluczową uwagę poświęcamy chociażby tematyce rozwoju regionu, analizujemy pojawiające się dokumenty, chociażby negocjowany obecnie przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z Unią Europejską program operacyjny, bronimy też prawa mieszkańców gmin wykluczonych w pewnym sensie komunikacyjnie chociażby do ubiegania się o powrót kolei. To na łamach Portalu Kujawskiego pierwszy raz pojawił się postulat, iż Bydgoszcz powinna znaleźć się w sieci bazowej TEN-T, dzisiaj ten postulat obecny jest w najważniejszych dokumentach strategicznych w tym Strategii Rozwoju Województwa. Cieszymy się, że możemy oprócz informowania, wnosić też ważny wkład merytoryczny.

 

Staramy się skupiać na poważnych sprawach, niekoniecznie zabiegając o kliknięcia w oparciu o sensacyjne nagłówki, czy zdjęcia wypadków samochodowych. Nie oznacza to jednak, że wypadki nas nie interesują, gdy dochodzi do tragiczniejszego zdarzenia staramy się szukać przyczyn, czy np. być może nie zawiniła infrastruktura, aby uniknąć ich powtórzenia. Zależy nam jednak przede wszystkim na czytelnikach, którzy odwiedzają nas bo są przyzwyczajeni do ciekawych informacji, a nie na pojedynczych kliknięciach.

 

Na pewno ważnym wyzwaniem był dla nas wszystkich rok 2020, gdy do Polski dotarła światowa pandemia. Wówczas postanowiliśmy sprzeciwić się taniemu populizmowi, publikować tylko zweryfikowane informacje i walczyć z fake newsami, bowiem czas pandemii pokazał, że to nie są przelewki. Przez dwa lata publikowaliśmy codzienne raporty o sytuacji epidemicznej w regionie, właściwie aż do czasu, gdy rząd zniósł stan epidemii (obecnie wciąż mamy stan zagrożenia epidemicznego). Pandemia wymagała też większego zaangażowania w przekazywaniu informacji, gdy mieliśmy okresy ograniczonej mobilności w ramach lockdownów, wprowadziliśmy wówczas stałe transmisję z Mszy Świętych, przeprowadzaliśmy też transmisję z lokalnych świątyń.

 

Stawianie na nowe technologie to dla nas kluczowy kierunek rozwoju. Oprócz tysięcy artykułów, przez te 10 lat powstało też tysiące materiałów filmowych rejestrujących i pozostawiających dla potomnych to jak wyglądało nasze życie. Pod tym względem wciąż zamierzamy się rozwijać. W ostatnich miesiącach wraz z ByLOT stworzyliśmy 4 odcinki przewodnika po Bydgoszczy po ukraińsku. Właściwie też do września publikowaliśmy cyklicznie artykułu po ukraińsku, aby w ten sposób ułatwić pobyt uchodźcom w naszym regionie.

 

Podejmujemy też tematy niewygodne, pokazujemy w jaki sposób rozdysponowywane są dotacje publiczne albo w jaki sposób wydatkowano środki ze zbiórek publicznych. Niekiedy wymaga to od nas obrony – tak naprawdę Waszego prawa do informacji – przed sądem. W czasie wojny za wschodnią granicą pokazujemy właściwie jako jedyni w regionie jak lokalni politycy wspierali syryjskiego dyktatora, który obecnie udziela wsparcia Rosji przeciwko Ukrainie, jednocześnie uznając rozbiór tego kraju. Z Portalu Kujawskiego mogliście się dowiedzieć, że bydgoszczanin chodzący na różnego rodzaju bydgoskie manifestację, za 1 tys. zł od osoby powiązanej z niemiecką AFD dopuścił się aktu terroru na Ukrainie wobec mniejszości węgierskiego, o co próbowano początkowo obwinić Ukrainę. To jest nasza misja.

 

W środę zapraszamy na wideoreportaż podsumowujący ostatnie 10 lat. W przyszłym tygodniu chcemy natomiast zacząć przypominać publikację, które uważamy w tej dekadzie za najważniejsze.