Jesteś tutaj: Home

Polacy i Portugalczycy najwyżej oceniają reakcję Unii Europejskiej na rosyjską inwazję

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 27 październik 2022 13:18
Polacy i Portugalczycy najwyżej oceniają reakcję Unii Europejskiej na rosyjską inwazję European Union

57% obywateli Unii Europejskiej jako satysfakcjonujące uważa działania Unii Europejskiej po rosyjskiej agresji na Ukrainie – wynika z październikowego badania opinii publicznej Eurobarometr. Ocena działań podejmowanych przez Brukselę jest różna w zależności od kraju, Polska zalicza się do tych państw, gdzie satysfakcja jest największa.

 

Po 78% badanych Polaków i Portugalczyków jest zadowolona z działań UE, co jest najwyższym wynikiem. Przy czym w Portugalii działania Unii Europejskiej za niezadowalające oceniło 15% badanych, w Polsce 20%. Dalej mamy Danię z 76% ocen pozytywnych, Maltę 75% i Irlandię 74%. Również 74% Finów, czyli obywateli kraju, który w obawie przed Rosją zdecydował się wstąpić do NATO, pozytywnie ocenia działania Unii. W sąsiedniej Szwecji ten współczynnik to 71%.

 

Najmniejsze zadowolenie widoczne jest w sąsiadującej z Rosją Estonii – tylko 36% ocen pozytywnych i przeszło 54% negatywnych, co może sugerować, że obywatele tego kraju uważają, że Bruksela robi wciąż za mało. W Grecji pozytywne oceny stanowią 38%, na Cyprze 42%, a w Słowenii 45%. Na Litwie, która też czuje się zagrożona przez Rosję mamy 50% pozytywnych opinii do 47% negatywnych.