Jesteś tutaj: Home

Zdaniem bukmacherów istnieje ryzyko, że inflacja na początku roku przekroczy 20%

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 23 październik 2022 12:58

Inflacja we wrześniu w Polsce wyniosła 17,2% wynika z danych GUS, dzisiaj tak naprawdę nie ma wiarygodnych prognoz kiedy inflacja mogłaby zacząć spadać. Platformy bukmacherskie słynną z dość wysokiego poziomu prognozowania prawdopodobieństwa zdarzeń, w końcu od tych prognoz zależy czy będą zarabiać, czy też tracić na swoich zakładach. Zdaniem londyńskich analityków Unibetu jest bardzo prawdopodobne, że w I kwartale 2023 roku Polacy będą borykali się z inflacją powyżej 20%.

 

Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że ryzyko przekroczenia przez inflację poziomu 20% r/r w I kwartale 2023 roku wynosi 65%. Tego typu prognozy mają to do siebie, że mogą się zmieniać, wraz z tym jak zmienia się otoczenie makroekonomiczne, przy czym na razie nie widać w Polsce przesłanek, aby inflacja miała zacząć spadać.

 

Wśród ekspertów ekonomicznych brakuje konsensusu co do przyszłorocznych prognoz, jednak wiele wskazuje na to, że potencjalnym progiem odwrócenia trendu może być II kwartał przyszłego roku – oceniają analitycy Unibet - Przetrwanie zimy i reakcja gospodarki na dotychczasowe podwyżki stóp procentowych powinny spowolnić przyrost inflacji, a w pozytywnym scenariuszu doprowadzić do jej spadku. Prognozy te oparte są jednak o założenie braku dalszej, nieprzewidzianej eskalacji kryzysu geopolitycznego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wiosennej stabilizacji na rynku surowców energetycznych – przy spadku popytu po zakończeniu sezonu grzewczego.

 

Według Unibetu prawdopodobieństwo, że od kwietnia inflacja zacznie spadać wynosi 32%.