Jesteś tutaj: Home

Opera Nova zmienia repertuar – znana rosyjska sztuka odwołana i zastąpiona polską

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 październik 2022 12:37

W okresie przed Bożym Narodzeniem w bydgoskiej operze prezentowany był często ,,Dziadek do orzechów” rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Taki plan był też na ten rok, ale ostatnie wydarzenia, gdy Rosjanie rakietami ostrzeliwują budynki cywilne sprawiły, że dyrekcja Opery Nova postanowiła odwołać te spektakle, zamiast tego proponując ,,Alicję w krainie czarów”w polskiej aranżacji Przemysława Zycha.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że trudno wiązać zmarłego pod koniec XIX wieku kompozytora z działaniami reżimu Władymira Putina, ale z punktu widzenia Ukraińców może być to ważny symbol. W czerwcu prezentowaliśmy na Portalu Kujawskim wywiad z Artemem Riasą, społecznikiem z Krzemieńczuka, który dąży do dekolonizacji przestrzeni publicznej w swoim mieście, tutaj pojawił się pomysł, aby nazwać jedną z ulic ulicą Bydgoską. Jak wyjaśniał nam Riasa, chodzi np. aby pozbawić patronatu pisarza Puszkina - Za lata okupacji Imperium Rosyjskiego, potem Rosji sowieckiej, gdy tzw. ,,bracia” narzucili nam patronów ulic ze swojego grona bohaterów, czasem kompletnie nie związanych z naszymi ziemiami, niekiedy byli to ukranoinofobscy bohaterowie. Historyk Wachtang Kipiani pisze: ,,Puszkin (rosyjski poeta) jest symbolem, którym Imperium Rosyjskie i ZSRR oznaczyły terytorium, na którym sprawowały swoją władzę. Tubylcy mieli czuć się gorsi od wielkiej kultury imperialnej.

 

Podobny odbiór na Ukrainie może mieć kompozytor Czajkowski. W szczególności, że studenci Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy, której patronem jest Piotr Czajkowski domagają się jego zmiany, wstępną aprobatę wyraził dla tej inicjatywy minister kultury.

 

Widzów, którzy zakupili bilety na odwołane spektakle prosimy o kontakt z Działem Promocji i Obsługi Widzów – tel. 52 325 15 55, 52 325 16 31, 52 325 16 32. Osoby, które kupiły bilety na "Dziadka do orzechów" online, otrzymają automatyczny zwrot pieniędzy w ciągu maksymalnie 30 dni. Nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań – informuje Opera Nova.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: