Jesteś tutaj: Home

Problem ubóstwa coraz bardziej powszechny. Wolontariusze pilnie potrzebni

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 14 październik 2022 13:00

To ostatni moment, aby zostać wolontariuszem w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki, bez których ta idea niesienia pomocy potrzebującym się nie powiedzie. Szacuje się, że co 24-ty Polak żyje w skrajnym ubóstwie i to właśnie im dedykowana będzie pomoc Szlachetnej Paczki. W kujawsko-pomorskim brakuje 383 wolontariuszy, Akademia Przyszłości współpracująca z tą inicjatywą ma dodatkowo deficyt 91 wolontariuszy.


– Codziennie spotykamy takie osoby, które widać, że bez pomocy drugiego człowieka nie dadzą rady. Jest też wiele takich osób, które nie chcą tego pokazać i jeżeli Ty nie zainteresujesz się, co u nich słychać i jak się mają, to nie uda się do nich dotrzeć – mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA odpowiedzialnego za organizację Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

 

 

Idea Szlachetnej Paczki w dużej mierze opiera się na paczkach przygotowywanych przez darczyńców dla konkretnych potrzebujących, ale kluczowe jest tutaj zaangażowanie wolontariuszy, bez których potencjalni darczyńcy nawet nie dowiedzą się kto potrzebuje pomocy - Do naszych zadań należy przede wszystkim pomoc w pozyskiwaniu historii rodzin, a następnie ich odwiedzanie, czyli najpiękniejsza część wolontariatu – mówi Joanna, wolontariuszka, Szlachetnej Paczki. – Poznajemy historię takiej rodziny i podejmujemy decyzję o tym, jaka forma pomocy będzie dla nich najbardziej odpowiednia. Następnie tworzymy opisy, które są publikowane na stronie Szlachetnej Paczki, skąd darczyńcy mogą wybrać rodzinę, a następnie przygotować dla nich paczkę.

 

Wolontariusze Akademii Przyszłości, programu wspierającego dzieci z niskim poczuciem własnej wartości, przez rok uczestniczą z wybranym dzieckiem w indywidualnych zajęciach. Podczas spotkań wspierają dziecko w budowaniu pewności siebie, odkrywaniu własnego potencjału i sięganiu po marzenia.

 

Szacuje się, że każdy kolejny wolontariusz przekłada się na pomoc udzieloną średnio 3 rodzinnom. To od liczby wolontariuszy zależy, jaka będzie skala pomocy rodzinom i dzieciom w nadchodzących edycjach obu programów. Każdy nowy wolontariusz Szlachetnej Paczki to szansa na realną zmianę w życiu dla trzech rodzin w potrzebie.

 

Więcej informacji o tym jak się zaangażować na stronie: www.superw.pl