Jesteś tutaj: Home

Najprawdopodobniej do końca roku będziemy mieli całą drogę S-5

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 09 październik 2022 18:01
Z odc. Nowe Marzy - Dworzysko Z odc. Nowe Marzy - Dworzysko Fot: GDDKiA

Obecnie możemy się poruszać właściwie całym kujawsko-pomorskim odcinkiem drogi ekspresowej S-5, na trzech odcinkach trwają jednak jeszcze prace wykończeniowe, co wiązać się może z utrudnieniami ruchu oraz ograniczeniami prędkości. Sprawdzamy zaawansowanie rzeczowe tych prac, po tej analizie można powiedzieć, że istnieje duża szansa, iż wszystko zakończy się przed końcem roku.

Obecnie prace trwają na trzech odcinkach: Nowe Marzy (węzeł autostrady A1) – Dworzysko, następnie od Dworzyska do Aleksandrowa (początek obwodnicy Bydgoszczy) oraz na odcinku Białe Błota – Szubin. Opóźnienia na tych odcinkach w stosunku do pierwotnego planu wynikają z tego, że ich pierwotnym wykonawcą była nierzetelna włoska firma, która została wyrzucona z placu budowy. Trzeba było wówczas ogłosić nowy przetarg na dokończenie prac.

 

Za właściwie ukończony odcinek możemy uznać Nowe Marzy – Dworzysko, na koniec sierpnia stan jego zaawansowana oszacowano na 99,5%, czyli we wrześniu i październiku prowadzone są już drobne prace wykończeniowe. Jak się dowiadujemy – 24 września inżynier z GDDKiA wydał Świadectwo Przejęcia, natomiast już 27 sierpnia rozpoczęły się odbiory końcowe.

 

Kolejny odcinek Dworzysko-Aleksandrowo na koniec września miał 88,8% zaawansowania rzeczowego, jest on najmniej zaawansowany ze wszystkich odcinków. Na tym odcinku prowadzone są jeszcze prace z wylewaniem masy bitumicznej, przez co na nim spodziewać można się największych utrudnień. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to powinno udać się go ukończyć przed końcem roku.

 

Trzeci odcinek na którym prowadzone są prace to Białe Błota – Szubin, od lipca nie są ujawniane informacje o zaawansowaniu rzeczowym, ale pod koniec lipca przekroczyło ono 92%. Wykonawca informuje jedynie, że wciąż prowadzi prace związane z wykonywaniem warstwy ściernej.

 

Dotychczasowy harmonogram oddawania odcinków:

Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim mamy 7 odcinków drogi ekspresowej S-5. Przed końcem 2019 roku oddano odcinki: województwo wielkopolskie – Żnin oraz dokładnie 31 grudnia odcinek Tryszczyn – Aleksandrowo (północna obwodnica Bydgoszczy). W kolejnym roku oddano kolejne odcinki: Żnin – Szubin oraz również 31 grudnia Białe Błota – Tryszczyn (kończąc tym samym północno-zachodnią obwodnicę Bydgoszczy). Być może ostatnim aktem w tej budowie będzie właśnie trwający rok 2022.