Jesteś tutaj: Home

Czym ma być Park Przemysłowy Emilianowo?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 październik 2022 00:37

Na temat inicjatywy budowy wokół terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo za dużo się oficjalnie nie mówi, temat jednak w branżowych rozmowach jest obecny, pojawił się też się przy okazji obrad samorządów, ale do tej pory większego rozgłosu nie zdobył. W projekt mocno zaangażować chce się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która pierwszą szerszą prezentację tej inicjatywy planuje w poniedziałek na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku, które odbędzie się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

To, że planuje się budowę tego terminalu, powstała już spółka celowa sprawia, że inwestorzy z większym zainteresowaniem patrzą na Bydgoszcz. Zauważyły to już firmy doradcze, chociażby w raporcie firmy Cresa wskazano, że Emialinowo już teraz przyciąga inwestorów, w szczególności z branży magazynowej. Czym będzie bliżej realizacji tereminalu, tym to zainteresowanie będzie większe, stąd też nie powinno nikogo dziwić, że szuka się nowych terenów inwestycyjnych.

 

O tym, że są plany stworzenia wokół terminalu nowego parku przemysłowego mówił już chociażby w kwietniu na sesji Rady Miasta Bydgoszczy prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilinowo Paweł Bukowski. Padły nawet pewne liczby, aby zacząć od 400 hektarów, a docelowo rozważyć nawet tysiąc hektarów. Mowa o terenach położnych na terenie Bydgoszczy, Solca Kujawskiego oraz w największej części Nowej Wsi Wielkiej. Wcześniej dyskutowano też o tym na jednej z Komisji Sejmiku Województwa.

 

Jeden z materiałów z tamtej komisji o potencjalnej lokalizacji nowego parku przemysłowego:


 

Park Przemysłowy Emilianowo w praktyce byłby zatem przedłużeniem Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

 

Potencjał tego parku tworzyłby nie tylko terminal, ale też położenie przy drodze ekspresowej S-10. O tym jakie są plany na węzeł S-10 Emilianowo powie na poniedziałkowym II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA Sebastian Borowiak.

 

Więcej o Forum:

https://bursztynowyszlak.eu/index.php/2022/09/10/zapowiedz-ii-bydgoskie-forum-bursztynowego-szlaku/

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie