Jesteś tutaj: Home

Przedstawiciele portów znad Bałtyk i Adriatyku o przyszłości logistyki będą rozmawiać w Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 październik 2022 00:19

,,Łącząc Bałtyk-Adriatykiem” - pod takim hasłem w poniedziałek 10 października odbędzie się II Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawieniczym. Po raz drugi na to wydarzenie zaprasza Nowy Bursztynowy Szlak. Będzie to okazja, aby porozmawiać o przyszłości logistyki w zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej oraz roli w niej Bydgoskiego Węzła Logistycznego. Będziemy rozmawiać w obecności przedstawicieli portów morskich w Gdyni i Koprze nad Bałtykiem.


Unia Europejska znajduje się obecnie na etapie finalizacji przeglądu pierwszej dekady funkcjonowania sieci TEN-T, która obowiązuje od 2013 roku i ustala główne korytarze transportowe w Europie, bowiem niedawno zawarto porozumienie z Ukrainą w sprawie włączenia w przyszłości tego kraju do TEN-T, natomiast od wielu lat takie porozumienie obowiązuje też z Turcją. Przez te 10 lat wiele zmieniło się też w kujawsko-pomorskim, od kilku lat wdrażana jest koncepcja budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo, dzięki któremu Bydgoszcz ma szansę się stać jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Europie.

 


W dokumentach Unii Europejskiej Bydgoszcz zalicza się do najważniejszych węzłów w Europie, ale uznawana jest jako węzeł sieci kompleksowej (z planem wdrażania do 2050 roku), Bydgoszcz ma jednak ambicje bycia węzłem sieci bazowej (z planem wdrożenia do 2030 roku), które może zrealizować budowa planowanego terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo, z tego też powodu Nowy Bursztynowy Szlak wsparty przez szereg samorządów wiosną skierował petycję do Parlamentu Europejskiego o uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej.


Dyskusja poświęcona tym staraniom będzie jednym z elementów październikowego Forum. Swój udział w panelu zapowiedzieli już europoseł Kosma Złotowski, członek komisji TRANS i PETI oraz wicedyrektor w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Siwiński, w kontekście działań podejmowanych na szczeblu Rady Unii Europejskiej przez polski rząd.

 

O przyszłości korytarza Bałtyk-Adriatyk będziemy dyskutować z przedstawicielami portu morskiego w Gdyni, którzy zapowiedzieli swoją obecność oraz z przedstawicielem portu morskiego w Koprze nad morzem Adriatyckim, który posiada potencjał również dla przeładunków w wymianie handlowej z Chinami.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera zaprezentuje natomiast po raz pierwszy na publicznym forum koncepcję utworzenia Parku Przemysłowego Emilianowo, który objąłby tereny trzech gmin: Nowej Wsi Wielkiej, Bydgoszczy i Solca Kujawskiego.

 

Pełen program konferencji:

https://bursztynowyszlak.eu/index.php/2022/09/10/zapowiedz-ii-bydgoskie-forum-bursztynowego-szlaku


Patronat honorowy: Minister – Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie