Jesteś tutaj: Home

Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 03 październik 2022 13:52

Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Ustawa, którą uchwalił Sejm zakłada wydłużenie kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku i ustala termin wyborów ramowo pomiędzy 31 marca i 23 kwietnia (musi być to ustawo dzień wolny od pracy).

 

Projekt przeszedł przez Sejm błyskawicznie – jego treść pojawiła się 15 września, w ostatni czwartek miało miejsce jego pierwsze czytanie, w piątek przeprowadzono natomiast drugie i trzecie czytanie. Przeciwko była opozycja.

 

Prawo i Sprawiedliwość, które wyszło z projektem tłumaczy to złożeniem się na jesieni przyszłego roku dwóch dużych wyborów – do Sejmu i Senatu oraz samorządowych. Krytykuje to opozycja oraz największe samorządy. Na stronie Unii Metropolii Polskich ukazał się komunikat: Trwającej kadencji nie można dowolnie skracać lub wydłużać.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica