Jesteś tutaj: Home

Porozumienie w sprawie nowego ZIT zawarte. Tym razem bez większych emocji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 26 wrzesień 2022 00:40

Gdy 8 lat temu tworzono w kujawsko-pomorski pierwszy raz Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to było sporo emocji i wielka batalia, która zakończyła się ostatecznie ZIT-em bydgosko-toruńskim, choć bydgoskie środowiska chciały tworzyć ZIT samodzielnie. Kolejne lata pokazały, że była to trochę sztuczna współpraca, dlatego w perspektywie 2021-2027 Bydgoszcz oraz Toruń będą tworzyć osobne ZIT-y. Przed tygodniem odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Sterującego ZIT – na razie jednak nie ma pieniędzy.

 

- Bardzo się cieszę, że 6 lat współpracy w ramach Metropolii Bydgoszcz wreszcie zaowocowało tak dużym przedsięwzięciem. Mamy wspólny Bydgoski Obszar Funkcjonalny. Przed Metropolią Bydgoszcz najważniejsze zadanie - spójna polityka, która pozwoli rozwinąć skrzydła naszym miastom i ich mieszkańcom. Przez najbliższe lata będziemy współpracować, by zdobyć kilkaset milionów złotych na rozwój społeczno-gospodarczy Bydgoszczy oraz gmin sąsiadujących z największym miastem województwa. Wspólnie z moimi współpracownikami będziemy sercem tego zadania – mówił 15 września, na posiedzeniu Komitetu Sterującego ZIT, inaugurującego nową perspektywę, prezydent Rafał Bruski.

 

ZIT bydgoski tworzą gminy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Przez chwilę zastanawiano się, po tym jak ustawodawca dał taką możliwość, aby to właśnie to stowarzyszenie było ZIT-em, ostatecznie kwestie techniczne zdecydowały, że zawarto nowe porozumienie. Porozumienie zawarto 31 sierpnia, siedzibą ZIT jest Bydgoszcz, a na czele porozumienia stoi prezydent Bydgoszczy, który jest także przewodniczącym ZIT Natomiast zastępcą przewodniczącego wybrano wójta Nowej Wsi Wielkiej Wojciecha Oskwarka.

 

Bydgoski ZIT będzie miał do wydatkowania ok 112,7 mln euro na wspólne inwestycje, poprawiające integrację gmin w Metropolii Bydgoskiej. Te środki będą częścią programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEKiP), wcześniejszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Będą one jednak dostępne dopiero, gdy Komisja Europejska zatwierdzi FEKiP Na dzisiaj Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego prowadzi z Brukselą negocjacje, jeden ze sporów dotyczy wysokości środków jakie władze województwa chcą wydać na rozbudowę dróg, gdy Komisja Europejska optuje za większymi inwestycjami w zrównoważony i ekologiczny transport.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: