Jesteś tutaj: Home

PESA zarobi miliony na modernizacji wagonów dla PKP Intercity

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 wrzesień 2022 08:54
PESA zarobi miliony na modernizacji wagonów dla PKP Intercity foto PESA / Der Blitz​

Podczas trwających w Berlinie targów InnoTrans PESA Bydgoszcz podpisała z PKP Intercity kontrakt na naprawę 59 wagonów serii 152A i 154A. Wartość zamówienia to 376 mln zł. PKP Intercity ten kontrakt komentuje jako ważny krok w poprawie komfortu podróżnych.

- Bardzo sprawnie realizujemy naszą strategię taborową. Z planowanych na lata 2017-2023 wydatków w wysokości 7 mld zł zakontraktowaliśmy już ponad 6,4 mld zł. W 99 proc. to są umowy z polskimi producentami, z czego bardzo się cieszymy. W 2030 roku chcemy wejść na poziom 88 mln pasażerów rocznie, w czym pomogą nam takie inwestycje, jak ta realizowana we współpracy z bydgoską spółką. Wyremontowane pojazdy będą służyć pasażerom w całej Polsce – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 

Kontrakt podzielony jest na dwa etapy – w pierwszym z nich zostanie wykonana naprawa na 5. poziomie utrzymania z zachowaniem zasadniczych parametrów eksploatacyjnych 24 wagonów osobowych typu 152A i 35 wagonów 154A. Podczas drugiego etapu, po 18 miesiącach eksploatacji, wagony przejdą przegląd na 3. poziomie utrzymania

 

- Bardzo nas cieszy, że PESA Bydgoszcz może rozszerzyć współpracę z PKP Intercity, realizując kolejny już kontrakt. Pokazuje to zaufanie jakim zostaliśmy obdarzeni przez narodowego przewoźnika. Dzięki temu możemy dołożyć własną cegiełkę do powrotu polskiej kolei na dobre tory – dodał Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

 

Narodowy przewoźnik odebrał już od PESY 110 zmodernizowanych wagonów typu 111A-20, które przechodziły modernizację wraz z naprawą na piątym poziomie utrzymania. Do parku taborowego spółki dołączy jeszcze 15 takich pojazdów. Zakończenie ich odbiorów, zgodnie z zapisami umowy, planowane jest w drugim kwartale 2023 roku, a wartość całego kontraktu wynosi 540,4 mln zł brutto. W bydgoskich zakładach modernizowane są również składy ED74. Do tej pory spółka odebrała 7 z 14 pojazdów. Wartość całego zamówienia wynosi 275 mln zł brutto, a ostatni zmodernizowany pojazd trafi do PKP Intercity w 2023 roku. Pod koniec 2020 roku PKP Intercity odebrało ostatnie ze 125 wagonów, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Tym samym zrealizowana została warta blisko 470 mln zł brutto umowa. Z nowoczesnych wagonów korzystają pasażerowie w całej Polsce. Podobnie jak z wielofunkcyjnych wagonów COMBO.


Pierwszego dnia berlińskich targów PESA i PKN Orlen podpisały porozumienie w sprawie wspólnego wdrażania technologii wodorowych na kolei. Szerzej o tym piszemy - PESA i Orlen będą wspólnie wdrażać technologie wodorowe na kolei

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie