Jesteś tutaj: Home

Łącząc Bałtyk z Adriatykiem. Przed II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 wrzesień 2022 06:33

10 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbędzie się II edycja Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku organizowane przez Nowy Bursztynowy Szlak. Temat przewodni ,,Łącząc Bałtyk z Adriatykiem” ma na celu pokazać potencjał Bydgoskiego Węzła Logistycznego w korytarzu Bałtyk – Adriatyk, czyli jako logistycznego łącznika polskich portów morskich w Gdańsku, w Gdyni, w Świnoujściu, w Szczecinie oraz w Elblągu z adriatyckimi portami m.in. Koprem, Triestem, Wenecją i Rawenną.

W dokumentach Unii Europejskiej Bydgoszcz zalicza się do najważniejszych węzłów w Europie, ale uznawana jest jako węzeł sieci kompleksowej (z planem wdrażania do 2050 roku), Bydgoszcz ma jednak ambicje bycia węzłem sieci bazowej (z planem wdrożenia do 2030 roku), które może zrealizować budowa planowanego terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo, z tego też powodu Nowy Bursztynowy Szlak wsparty przez szereg samorządów wiosną skierował petycję do Parlamentu Europejskiego o uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej.

 

Dyskusja poświęcona tym staraniom będzie jednym z elementów październikowego Forum. Swój udział w panelu zapowiedzieli już europoseł Kosma Złotowski, członek komisji TRANS i PETI oraz wicedyrektor w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Siwiński, w kontekście działań podejmowanych na szczeblu Rady Unii Europejskiej przez polski rząd.

 

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera zaprezentuje natomiast po raz pierwszy na publicznym forum koncepcję utworzenia Parku Przemysłowego Emilianowo, który objąłby tereny trzech gmin: Nowej Wsi Wielkiej, Bydgoszczy i Solca Kujawskiego.

 

Obecny będzie też przedstawiciel portu morskiego w Koprze (Słowenia) nad Adriatykiem, który opowie o potencjale do współpracy tego portu z terminalami w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://bursztynowyszlak.eu/index.php/2022/09/10/zapowiedz-ii-bydgoskie-forum-bursztynowego-szlaku/

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Łukasz Schreiber, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie