Jesteś tutaj: Home

Związkowcy przyszli do prezydenta o podwyżki. Tych w kasie miasta nie ma

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 wrzesień 2022 20:39

Niezadowolenie budżetówki zarówno w administracji państwowej i samorządowej w kwestiach płacowych narasta, głównie za sprawą bardzo wysokiej inflacji i faktu, że przez lata podwyżek albo nie było wcale, a jak były to niewielkie. Przekłada się to też na inny problem, część urzędników rezygnuje z pracy przechodząc do sektora prywatnego, gdzie zarobki większe, urzędy jednak coraz bardziej cierpią na braki kadrowe. W piątek prezydent Rafał Bruski spotkał się przedstawicielami organizacji związkowych zarówno z ratusza, ale też instytucji miejskich podległych ratuszowi np. KPEC-u, wodociągów, czy Teatru Polskiego.

- Pytanie kiedy i jakie będą podwyżki? Należy zmodyfikować czy? A jeżeli tak to kiedy i jak jakie będą podwyżki – dawał jasno do zrozumienia prezydent Rafał Bruski – To nie jest zależne ode mnie, od pana skarbnika (…) Ja sam nic nie wskóram - wskórać możemy razem.

 

Prezydent przedstawił prezentację o sytuacji finansowej miasta, z której wynika na dzisiaj, że pierwszy raz od wielu lat miasto będzie miało ujemną nadwyżkę operacyjną (deficyt operacyjny), wskazując na rządowe reformy we wpływach samorządów m.in. na Polski Ład – Wspólnie jesteśmy biedni – ocenił prezydent, który zaproponował, aby organizacje związkowe razem z nim wystosowały do premiera apel o zwiększenie finansowania samorządów na podwyżki wynagrodzeń. Organizacje związkowe mają się zdeklarować do wtorku.

 

Związkowcy podczas tego spotkania nie kwestionowały prawdziwości oceny finansowej miasta przedstawionej przez prezydenta, ale wyrażano pretensje, iż w latach wcześniejszych gdy sytuacja finansowa miasta była lepsza, też nie było podwyżek, a jak gdzieś się zdarzały to minimalne. Padały argumenty, iż gdyby w latach poprzednich urzędnicy dostawali regularnie podwyżki, to dzisiaj w takiej formie dyskusji by nie było.

 

Przewodniczący NSZZ Solidarność Leszek Walczak poinformował na tym spotkaniu, że wniósł do wojewody, który przewodniczy obecnie Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, o zwołanie pilnego posiedzenia w temacie podwyżek – Teraz jest tak skonstruowana ustawa o radzie dialogu, że wnioski i uchwały wojewódzkich rad dialogu społecznego, obligatoryjnie muszą być omawiane na szczeblu rządowym.

 

Wniosek Solidarności poparł prezydent Rafał Bruski.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie