Jesteś tutaj: Home

KPEC przewiduje wzrost rachunków o 10%. Ustawa rekompensująca – według naszej analizy nie pomoże

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 wrzesień 2022 00:24
KPEC przewiduje wzrost rachunków o 10%. Ustawa rekompensująca – według naszej analizy nie pomoże Fot: PGE Energia Cieplna

Urząd Regulacji Energetycznej zatwierdził taryfy dla bydgoskich elektrociepłowni należących do PGE Energia Cieplna. Energię cieplną do mieszkań dostarcza jednak KPEC, którego taryfy czekają jeszcze na zatwierdzenie. Odbiorca rozlicza się bezpośrednio z KPEC-em, stąd też jego taryfy będą dla mieszkańców kluczowe.

 

Z informacji jaką udzieliło nam Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wynika, że planuje się wzrost rachunków o około 10%, taki wniosek taryfowy skierowano do URE. Szacuje się, że 85% energii dystrybuowanej przez KPEC pochodzi z instalacji spółki PGE Energia Cieplna, a według taryfy zgłoszonych do URE taryf koszty tego ciepła wzrosną w zależności od źródła wytwarzania od 5% do 25%. Wzrost o 25% przewiduje ciepłownia zlokalizowana na Jachcicach. Jeżeli chodzi o pozostałe źródła ciepła, z których korzysta KPEC, to jest to także spalarnia odpadów ProNatury, tutaj stawki planuje się utrzymać bez zmian do końca sezonu grzewczego wiosną i będą one niższe od cen z PGE.

 

Bydgoszczanie raczej na osłony się nie załapią

2 września Sejm przyjął ustawę, wprowadzającą osłony dla Polaków na koszty ogrzewania. Z ust polityków słyszeliśmy przekaz, że ustawa ta sprawi, że ceny nie wzrosną bardziej niż o 40%, a wspomniane szacunki KPEC-u mówią o około 10%. To tak cytując polityków, ale już merytorycznie wczytując się w dokument to znajdziemy w nim zapis o średnich cenach za GJ, które nie mogą być przekroczone w taryfach. Są to w zależności od źródła wytwarzania ceny 150,95 zł za GJ oraz 103,82 zł za GJ. W obowiązującej taryfie KPEC-u najwyższe stawki dla Bydgoszczy wynoszą 70 zł za GJ, jeżeli ją podniesiemy o planowane 10%, to i tak mamy jeszcze margines do stawek ustawowych, które dawałyby KPEC-owi rekompensatę ze strony państwa.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie