Jesteś tutaj: Home

Ruch na ulicy Sudeckiej bliski niektórym drogom krajowym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 wrzesień 2022 12:54
Sudecka komunikuje z S-5 Sudecka komunikuje z S-5 OpenStreetMaps

Ulica Sudecka to lokalna droga łącząca Tatrzańskie z Aleksandrowem, gdzie znajduje się węzeł drogi ekspresowej S-5 – biegnie ona przez Bydgoszcz i gminę Osielsko. Mieszkańcy wskazują, że ma ona dość słaby standard, brakuje bowiem nawet chodników, natomiast po oddaniu do użytku drogi ekspresowej S-5 natężenie ruchu znacznie wzrosło, jest to bowiem dla Fordonu najszybsze skomunikowanie z S-5. W lipcu ZDMiKP dokonywał przez tydzień pomiarów ruchu.

Patrząc w obu kierunkach mamy od 6 tys. samochodów na dobę w weekendy po prawie 9 tys. w dni powszednie (według badań z dni 16-21 lipca 2022 roku). Dane w okresie wakacyjnym mogą być nieco zaniżone, ale to i tak sporo, bowiem dla porównania według Generalnego Pomiaru Ruchu droga krajowa nr 56 biegnąca przez Koronowo ma średnio dobowo 5,2 tys. samochodów, z kolei na odcinku Aleksandrowo – Maksymilianowo drogi ekspresowej S-5 średnio było 10 tys. pojazdów na dobę, mamy zatem wynik dość zbliżony.

 

Nagminne łamanie przepisów

ZDMiKP w czasie swoich badań mierzył też prędkość ruchu – w kierunku na Jarużyn (Aleksandrowo) obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, natomiast do Fordonu 50 km/h. Ponad 60% jadących do Fordonu przekracza dozwoloną prędkość o 20 km/h, natomiast prawie 50% jadących do Aleksandrowa też przekracza o 20 km/h przepisy. Rekordzista pędził 149 km/h, o czym ZDMiKP powiadomił policję.

 

Co dalej?

O przeprowadzenie badań wnioskowali mieszkańcy, poprzez Rady Osiedla. Badania miały odpowiedzieć na pytanie, czy Sudecka wymaga modernizacji. Jak na razie drogowcy zdecydowali zakazać ruchu samochodów ciężarowych. Widzimy jednak, że natężenie jest dość spore, stąd też tej ulicy potrzebna będzie większa uwaga drogowców oraz samorządowców.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: