Jesteś tutaj: Home

W przyszłym roku przypadnie 50-lecie połączenia Fordonu z Bydgoszczą. Powstaje unikalna publikacja, ale też potrzebna będzie pomoc mieszkańców

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 wrzesień 2022 07:21

Od 1 stycznia 1973 roku Fordon nie jest samodzielnym miastem, ale tworzy z Bydgoszczą jeden organizm miejski. Propagowaniem historii Fordonu zajmuje się strona na Facebook-u ,,Fordon na co dzień”, która wraz z partnerami przygotowuje publikację okolicznościową na 50-lecie przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Mieszkańcy mogą pomóc chociażby poprzez udostępnianie unikalnych materiałów na potrzeby publikacji.

Przyłączenie Fordonu do Bydgoszczy dało impuls do budowy nowego osiedla Nowego Fordonu, a później także kolejnych. Przygotowywana publikacja ma opowiedzieć historię ich wszystkich - będzie to wyjątkowa opowieść, z której poznasz historię kosmicznych wizji ośrodka szkół wyższych, kombinatu szpitalnego czy dzielnicy, przez którą miał przepływać… kanał. Śmiałe plany zderzyły się z rzeczywistością, ale na nieużytkach wyrosło kilka osiedli, które zamieszkało kilkadziesiąt tysięcy osób – zapowiadają inicjatorzy.

 

- Poprzez Fordon na co dzień już od 10 lat budujemy fordońską wspólnotę. Teraz pragniemy zjednoczyć starsze pokolenie - które pamięta przemianę Fordonu z osobnego miasta w część Bydgoszczy - z młodszym, dla którego będzie to wspaniała podróż w czasie. Naszą publikacją chcemy zwiększyć świadomość historyczną mieszkańców - mówi Alicja Chrobak z ,,Fordon na co dzień”.

 

W publikacji znajdą się unikatowe materiały z archiwum Stowarzyszenia Architektów Polskich czy pana Jerzego Szaflarskiego - generalnego projektanta dzielnicy Fordon, wyjątkowe zdjęcia lotnicze czy mnóstwo ciekawych informacji z dawnej prasy. Najważniejsze są jednak wspomnienia mieszkańców, stąd też pojawia się prośba o podzielenie się z nimi, a także zawartością rodzinnych albumów i fotografiami z lat 80- tych.

 

Na pewno macie w nich prawdziwe skarby, czyli zdjęcia obrazujące powstawanie ulic, budynków czy codzienne życie. Każde z nich jest cenne - nawet jeśli tylko częściowo pokazuje powstające osiedle! - piszą inicjatorzy w apelu.

 

Najbardziej przydać się mogą:
zdjęć przedstawiających tereny Nowego Fordonu z okresu lat 70. i 80. XX wieku, przede wszystkim z okresu budowy osiedli mieszkaniowych, ATR czy Centrum Onkologii. Mile widziane są również zdjęcia mieszkań z lat 80. czy aspektów codziennego życia - uroczystości rodzinnych, świąt czy innych wydarzeń.

dokumentów dotyczących powstawania dzielnicy. Może w rodzinnych archiwach zachował się projekt jakiegoś budynku, albo posiadasz dokument wydany po zamieszkaniu w wyczekiwanym M-3? Przyjmiemy wszystko!

pamiątki z czasów funkcjonowania Bydgoskiego Kombinatu Budowy Wschód, zakładów Ceramiki Budowlanej, papierni czy innych przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Fordonu, bądź uczestniczących w jego budowie

 

Można je dostarczyć elektronicznie przez fan page na Facebook-u ,,Fordon na co dzień”, mailowo mail.fncd@gmail.com lub poprzez indywidualne spotkanie..

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie