Jesteś tutaj: Home

Stawki za prąd dla Bydgoszczy i jej sąsiadów mogą wzrosnąć prawie 6-krotnie!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 08 wrzesień 2022 12:32
Stawki za prąd dla Bydgoszczy i jej sąsiadów mogą wzrosnąć prawie 6-krotnie! Fot: Petr Kovar

W 2022 roku Bydgoszcz za energię elektryczną płaci Enea w przedziale 646 – 690 zł za MWh. Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na dostawę energii elektrycznej w 2023 roku – jedyną ofertę złożyła Enea w przedziale od 2,8 tys. do 3,4 tys. zł za MWh. Jeżeli te stawki zostaną przyjęte to oznacza to wzrost opłat ponad pięciokrotny, a w takim wypadku niemal pewne będzie szukanie daleko idących oszczędności.

Najtańszy pakiet Enea zaoferowała na oświetlenie ulic 2,8 tys. zł za MWh, pozostałe pakiety oscylują już w okolicach 3,4 tys. zł za MWh. Bydgoszcz ogłosiła przetarg w ramach Bydgoskiej Grupy Zakupowej, są to zatem stawki także dla spółek komunalnych oraz gmin ościennych. Samo grupowe podejście do zakupów sprawia, że udaje się uzyskiwać lepsze stawki. Trudno zatem sobie wyobrażać jakie byłyby oferty, gdyby Bydgoszcz do tego postępowania przystąpiła samodzielnie.

 

Bydgoska Grupa Zakupowa na to zamówienie chciała przeznaczyć blisko 133 mln zł, prognozując wzrost cen. Wartość zaproponowanych ofert to 250 mln zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: