Jesteś tutaj: Home

Rowerzyści stracili pierwszeństwo na przejazdach. Mało kto jednak o tym wie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 11 wrzesień 2022 17:56

W ostatnich latach w Bydgoszczy znacznie wzrosła infrastruktura rowerowa, w szczególności widać to w centrum miasta, gdzie na rondach i kluczowych ulicach pojawiła się infrastruktura rowerowa, niekiedy są też przejazdy bez sygnalizacji świetlnej (obok przejść dla pieszych). Jeszcze kilka miesięcy temu na takich przejazdach to rowerzyści mieli pierwszeństwo...


O sprawie piszę dziennik ,,Rzeczpospolita”, iż w listopadzie w znowelizowanym rozporządzeniu MSWiA oraz Ministerstwa Infrastruktury zniknął paragraf o pierwszeństwie rowerzysty. Od temu momentu do dzisiaj minął prawie rok i dopiero w tym tygodniu o sprawie napisały media, czyli byliśmy nieświadomi tej zmiany.

 

 

Rowerzysta ma pierwszeństwo tylko wówczas, gdy jest już na jezdni. Jeżeli wjedzie przed nadjeżdżającym pojazdem to może być uznanym winnym potencjalnej kolizji z uwagi na ,,wtargnięcie”. Miejsc spornych w Bydgoszczy też nie brakuje, weźmy chociażby ulicę Grunwaldzką, gdzie powstała kilka lat temu pełna infrastruktura rowerowa, na wysokości cmentarza Starofarnego mamy przejście dla pieszych i przejazd rowerowy niesterowane sygnalizacją świetlną.

 

Trzeba być bardzo ostrożnym z uwagi na brak świadomości użytkowników ruchu tej zmiany, wielu rowerzystów może mieć nadal świadomość, że ma pierwszeństwo.

 

Pierwszeństwo utracili też użytkownicy hulajnog elektrycznych.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie