Jesteś tutaj: Home

Biskup liczy, że seminarium powróci do Bydgoszczy szybciej niż się spodziewamy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 wrzesień 2022 11:38

Kilka tygodni temu biskup Krzysztof Włodarczyk musiał podjąć trudną decyzję o zamrożeniu bydgoskiego seminarium duchownego, z powodu zbyt małej liczby kandydatów na kapłanów. W czytanym w ostatnią niedzielę w parafiach liście pasterskim biskup wyjaśniał, że seminarium nie zostało zlikwidowane, ale jedynie przeniesione do Poznania. Biskup apeluje przy tym do wiernych o modlitwę o nowe powołania kapłańskie.

Do tej pory bydgoskie seminarium działało na zasadzie, że wykładowcy przyjeżdżali z Poznania i z Gniezna, ale mała liczba kleryków sprawiła, że bardziej optymalne było prowadzenie zajęć w Wielkopolsce - Niestety, zbyt mała liczba kleryków zmusiła mnie do przeniesienia naszego bydgoskiego seminarium do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Nie była to dla mnie łatwa decyzja. Mam jednak wielką nadzieję, że przeniesione seminarium (nie zlikwidowane) szybciej niż może nam się wydawać powróci do Bydgoszczy – czytamy w liście bp. Krzysztofa Włodarczyka do wiernych - W związku z tym proszę o jeszcze gorliwszą i nieustanną modlitwę o nowe i święte powołania. Niech każda parafia, wspólnota codziennie wyprasza u Najwyższego i Wiecznego Kapłana łaskę nowych i gorliwych powołań do kapłaństwa.

 

List pasterski dotyka też zbliżającego się wspomnienia Matki Boskiej Pięknej Miłości, patronki Diecezji Bydgoskiej oraz odpustu diecezjalnego, który przypada w czwartek 8 września. Za rok Diecezja Bydgoska będzie obchodzić też jubileusz 20.lecia powołania przez św. Jana Pawła II - Jako społeczność Kościoła Bydgoskiego zbliżamy się do okrągłego Jubileuszu Diecezji Bydgoskiej. W roku 2024 obchodzić będziemy dwudziestą rocznicę powołania do życia naszego lokalnego Kościoła. Trzeba nam się do tej chwili dobrze przygotować. Pierwszym punktem duchowych przygotowań będzie Diecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem Od Matki Bożej Pięknej Miłości do Matki Bożej Królowej Pokoju w dniach 20 – 21 października 2022 r. Proszę Was, Siostry i Bracia, o liczny udział w tej pielgrzymce. Proszę duszpasterzy o zachęcanie wiernych i zorganizowanie tego wyjazdu. Tam, na Jasnej Górze, w duchowej stolicy Polski, razem z Czarną Madonną prosić będziemy Boga o błogosławieństwo dla naszej młodej Diecezji. Będę tam trwał z Wami na modlitwie, a o północy odprawię Mszę Świętą Pasterską w kaplicy cudownego obrazu.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: