Jesteś tutaj: Home

,,Brak wiary i miłości często prowadzi do przemocy”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 wrzesień 2022 16:03

- Wspominamy ją również dla przypomnienia nienawiści jaka rodzi się w ludzkich serca, gdy brakuje wartości ludzkich i bożych, a szczególnie wiary i miłości – mówił w homilii bp. Krzysztof Włodarczyk, w czasie Mszy Świętej rozpoczynającej dzisiejsze bydgoskie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej podkreślał, że przyczyną tamtej wojny było zastąpienie wiary i miłości w sercach na nienawiść, co ma być przestrogą do tego, aby do podobnego koszmaru jak II wojna światowa nie doszło.

 

Niestety dzisiaj, co było wiele razy podczas bydgoskich uroczystości podkreślane, widzimy iż, o tej przestrodze niektórzy zapomnieli, bowiem tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.

 

- Wiara i miłość – dwa filary, dwa skrzydła, stanowią nieodzowny fundament naszego ludzkiego życia, bez których trudno byłoby budować relacje międzyludzkie i razem formować wspólnotę narodową, międzynarodową – mówił w kazaniu bp. Włodarczyk - Brak tych wartości powoduje, że drugi człowiek przestaje dla mnie stanowić wartość dodatnią, wartość niepowtarzalną – staje się wtedy swego rodzaju rywalem, który zagraża, z którym trzeba walczyć, bo może być przeszkodą do realizacji wybujałych planów, egoistycznych pragnień.

 

Następstwem braku tych wartości zdaniem biskupa jest już przemoc - Brak wiary i miłości często prowadzi do przemocy – podkreślał - Ta wojna najlepiej pokazała co dzieje się z człowiekiem, gdy wyłupuje ze swojego serca wiarę i miłość – do czego jest człowiek zdolny, do jakiego bestialstwa, bo serce nie może być puste. Jeżeli nie ma wiary i miłości wejdzie w nie coś innego.

 

Ordynariusz bydgoskiej diecezji wskazywał, że czczenie 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej ma też za zadanie bycie przestrogą - Wybaczyć to znaczy żyć w prawdzie i pamiętać o przestrodze, aby nigdy więcej to się nie wydarzyło.


Biskup Włodarczyk odniósł się też do ofiar II wojny światowej, do ich ofiary - Od nich uczymy się dzisiaj miłości do Ojczyzny

 

Po Mszy Świętej odbyły się uroczystości miejskie na płycie Starego Rynku. Więcej o dalszej części uroczystości: Wydawało się, że II wojna była wystarczającą lekcją, aby chronić Europę przed nowymi wojnami

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: