Jesteś tutaj: Home

,,Teatr jest lustrem” - wkrótce powstanie niecodzienna instalacja na elewacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 sierpień 2022 12:20
,,Teatr jest lustrem” - wkrótce powstanie niecodzienna instalacja na elewacji Wizualizacja pracy Jankowskiej

Bydgoski Teatr Kameralny może w końcu rozpocząć sezon artystyczny w nowej siedzibie. Budynek teatru przy ulicy Grodzkiej, w centrum Bydgoszczy, ozdobi też niecodzienna instalacja artystyczna – będzie to instalacja przestrzenna nazwana tytułem ,,Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat”, autorstwa Marii Jankowskiej.

Na dzisiaj ciężko jednak może być sobie wyobrazić jak to będzie wyglądać, posiadamy wizualizację z pracy konkursowej Marii Jankowskiej, ale dopiero jej fizyczne wykonanie pozwoli zobaczyć właściwy efekt. Instalacja o wymiarach 8x3 metry ma być gotowa w ciągu czterech miesięcy.

 

 

- To bardzo oryginalny projekt, można powiedzieć, że budynek Teatru stanie się żywą elewacją. Dzięki plastycznej trójwymiarowej formie, modernistyczny fronton budynku będzie chłonął otoczenie. W lustrach odbije się w ciekawy sposób między innymi jeden z symboli miasta - zabytkowe spichrza oraz już wkrótce, pięknie zrewitalizowany Rybi Rynek. Historia połączy się z nowoczesnością – mówi Marek Iwiński plastyk miasta. Projekt został także pozytywnie zaopiniowany przez miejskiego konserwatora zabytków oraz Radę ds. Estetyki Miasta.

 

Konkurs na zagospodarowanie tej przestrzeni elewacji rozstrzygnięto już w 2017 roku – przystąpiło do niego 68 artystów z całej Polski, którzy zaproponowali 150 prac. Koncepcja Marii Jankowskiej okazała się dla komisji najciekawsza. Podkreślić warto, że Maria Jankowska jest bydgoszczanką.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: