Jesteś tutaj: Home

,,Tołoka” - czyli Bydgoszcz świętuje niepodległość Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 sierpień 2022 19:00

Ukraińska państwowość jest stosunkowo młoda, bowiem kraj ten ogłosił ją 24 sierpnia 1991 roku – w środę przypadła 21 rocznica ukraińskiej niepodległości. W Bydgoszczy zorganizowano z tej okazji w sobotę festiwal ,,Tołoka”, była to też okazja dla Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy, aby nagrać pozdrowienia, które zostaną wysłane na front.

Centralnym punktem ,,Tołoki” była Barka Lemara zacumowana nieopodal Rybiego Rynku, w jej sąsiedztwie oraz na ulicy Mostowej pojawiły się stoiska m.in. z kuchnią ukraińską i rękodziełem. Tołoka to nazwa odwołująca się do zwyczaju słowiańskiego sąsiedzkiej pomocy. W Bydgoszczy wielu Ukraińców znalazło po wybuchu wojny schronienie dzięki życzliwości Polaków, stąd też zorganizowano wspólne świętowanie.

 

O godzinie 20:00 odbędzie się też na Mostowej plenerowa projekcja filmu ,,Tołoka”.

 

 

 

24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ogłosiła Deklarację Niepodległości Ukrainy uniezależniającą ten kraj od Związku Radzieckiego. 1 grudnia odbyło się też referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością. Dzień po tym referendum Polska, obok Kanady i Rosji (rządzonej przez Borysa Jelcyna) uznały jako pierwsze niepodległość Ukrainy. Kilka dni później oficjalnie Związek Radziecki został rozwiązany.

 

 

Państwo ukraińskie istniało dużo wcześniej – w latach 1917-1921 byłą to Ukraińska Republika Ludowa, stąd też w 1991 roku mamy do czynienia z ponownym odzyskaniem niepodległości.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie