Jesteś tutaj: Home

Postępowanie środowiskowe na S-10 z Bydgoszczy w kierunku Szczecina może się sporo wydłużyć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 30 sierpień 2022 00:49

Przed niespełna dwoma tygodniami informowaliśmy, że wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Wyrzysk wydłuży się przynajmniej do 26 września. W międzyczasie pojawiły się jednak nowe okoliczności, które sugerować mogą, że musimy się przygotować nawet na kolejne miesiące.

9 sierpnia wykonawca na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosku o środowiskowych uwarunkowaniach przedłożył ujednolicony raport o oddziaływaniu na środowisko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała o tym w obwieszczeniu 18 sierpnia. Jednocześnie RDOŚ wyznaczył termin składania uwag do tej wersji raportu do dnia 22 września. Jeżeli pojawią się uwagi, wówczas wydanie decyzji do 26 września wydaje się mało prawdopodobne, pojawienie się takich uwag mogłoby przedłużyć postępowanie o kolejne długie miesiące.

 

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wykonawca raportu o oddziaływaniu na środowisko złożył w lipcu 2021 roku. Decyzja RDOŚ nie musi być prawomocną, mogą zostać bowiem złożone odwołania do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – taka sytuacja miała miejsce w przypadku odcinka S-10 Bydgoszcz – Toruń, gdzie procedura odwoławcza trwała 1,5 roku. Plany ministerstwa zakładają rozpoczęcie prac budowlanych w 2024 roku, ale wydłużające się postępowanie środowiskowe może je znacznie przesunąć.

 

Preferowany wariant tylko po bardzo niewielkim fragmencie zakłada przebieg w torze dzisiejszej drogi krajowej nr 10 – będzie to odcinek od węzła w Pawłówku (z drogą ekspresową S-5 i 25) do Kruszynia, gdzie droga dalej odbije na północ, przebiegając później na północ od Kamieńca i Strzelewa i w sporej odległości od Minikowa. Wykonawca na tym odcinku proponuje węzeł na zachód od Kruszyna w skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 244 do Dąbrówki Nowej. W powiecie nakielskim droga omijałaby na północ Ślesin oraz znacznie odbiegała od dzisiejszej północnej obwodnicy Nakła, biegnąc nad Karnowem, Chrząstowem i Olszewką. Droga krajowa zatem oddali się od Nakła nad Notecią. Zjazd dla Nakła proponuje się w skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 241 przy Chrząstowie. Wcześniej przewidywany jest też zjazd na wysokości Ślesina.