Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz według tego rankingu ma największą dostępność mieszkań

Napisane przez  Newseria Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 sierpień 2022 06:43

Ceny mieszkań plasują się w polskich dużych miastach różnie, tak samo jak zarobki – z rankingu opracowanego przez portal RynekPierwotny.pl wynika, że najlepszy stosunek ceny mieszkań do zarobków ma miejsce w Bydgoszczy. Jednocześnie Bydgoszcz zalicza się do miast, gdzie na rynku znajduje się stosunkowo dużo mieszkań.

Jak wynika z rankingu tylko w sześciu dużych polskich miastach cena metra kwadratowego nie przekroczyła 10 tys. zł, obok Bydgoszczy były to także Katowice, Poznań, Szczecin oraz Lublin i Łódź – przy czym jak zwracają uwagę autorzy tego rankingu, w przypadku tych ostatnich te miasta znacznie odbiegają od średniej w wysokości zarobków, stąd też Lublin i Łódź są nieporównywalne.

 

Jeżeli chodzi o wybór mieszkań to najlepiej wypada rynek gdański, ale wysoko plasuje się też Bydgoszcz, Wrocław i Kraków - W Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem - przykładowo w Łodzi aż o 64%. W Bydgoszczy mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 39% rok do roku, a w Warszawie - o 33%. Jednak w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Szczecinie aż o 19%) - wyjaśnia Marek Wielgo ekspert tworzący ten ranking.

 

-Pierwsza pozycja Bydgoszczy potwierdza, że stolica Kujaw to miasto odrobinę niedoceniane pod względem atrakcyjności. Jego atutem jest korzystna relacja między poziomem płac i cenami metrażu. Ten sam czynnik pozytywnie oddziałuje m.in. na wyniki Katowic. Ceny metrażu zbyt wysokie względem zarobków są z kolei znaną od lat bolączką Warszawy. Jeżeli natomiast chodzi o Lublin, to w jego przypadku problemem jest niski poziom wynagrodzeń w porównaniu z dziewięcioma innymi miastami - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

 

Bydgoszcz ten ranking wygrywa, drugie miejsce przypada Gdańskowi, a trzecie Katowicom.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie