Jesteś tutaj: Home

..Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy”

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 24 sierpień 2022 17:12
..Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy” Fot: Jakub Szymczuk / KPRP

Dzisiaj – 24 sierpnia przypada Święto Niepodległości Ukrainy, w tym roku szczególne, bowiem rosyjska agresja pokazała, że o suwerenność Ukraińcy muszą wciąż walczyć. To wydaje się też święto szczególne dla Polaków, także z naszego regionu, którzy przez ostatnie 6 miesięcy wojny (równe pół roku miało miejsce w tym tygodniu) pomagali Ukraińcom.

Specjalne życzenia dla Ukraińców złożył prezydent RP Andrzej Duda, który przypomniał na początku, że gdy w 1991 roku Ukraińcy ogłosili niepodległość, Polska była pierwszym krajem, która ja ją uznała - Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy. Dzisiaj również solidarnie stoimy przy Was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy, wierzymy, że wolna Ukraina, odbudowana ze zniszczeń, będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie.

 

Dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda gościł na uroczystościach w Kijowie.

 

Życzenia dla Ukraińców płyną też od polskich samorządowców. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel wyraził dzisiaj życzenia - Wiemy, że nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica