Jesteś tutaj: Home

Na Mostowej pokazywali, że jest alternatywa dla mleka krowiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 sierpień 2022 19:53

22 sierpnia przypada Światowy Dzień Mleka Roślinnego, z tej okazji działacze bydgoskiej VIVA zorganizowali na ulicy Mostowej degustację mleka roślinnego dla mieszkańców, aby tym samym pokazać im, że jest alternatywa. Dodatkową atrakcją były ciasteczka wegańskie.

- Z tej okazji jako Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA chcieliśmy przechodniów, naszych bydgoszczan, poczęstować różnymi rodzajami mleka roślinnego, aby każdy miał ochotę posmakować. Zazwyczaj ludzie mają w domu mleko krowie, chcieliśmy pokazać, że jest alternatywa – wyjaśnia Agata Karczewska.

 

Najpopularniejsze mleko wegańskie to mleko sojowe, ale jak tłumaczą weganie jest znacznie więcej rodzajów mleka pochodzenia roślinnego, niektóre są słodzone, niektóre nie. Jest mleko roślinne np. waniliowe, ale też jest mleko migdałowe, czy czekoladowe.

 

Czym się różni mleko roślinne o krowiego? - pytamy - Przede wszystkim nie jest ono powiązane z cierpieniem zwierząt, jest to mleko wyłącznie od roślin – wyjaśnia Karczewska - Wiele ssaków daje mleko, tak samo jak ludzie dają mleko, ale nie sprzedaje się go w butelkach w sklepie. Krowa produkuje mleko dla swoich dzieci, a człowiek zrobił produkt z tego mleka.

 


 

- Człowiek nie potrzebuje spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych. Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny, stąd odczuwamy wysoką potrzebę informowania konsumentów o możliwości wyboru alternatyw jakimi są napoje roślinne i inne alternatywy nabiału. Życie krów mlecznych nie jest sielanką, często możemy ich życie porównywać do wysiłku związanego z przebiegnięciem maratonu, tyle że trwa on całe życie do momentu, aż zwierzę przestanie być odpowiednio wydajne, stanie się bezpłodne lub zachoruje, wtedy trafi na ubój - mówi Dawid Rakoczy, koordynator kampanii Białe Kłamstwa.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie