Jesteś tutaj: Home

Bydgoscy harcerze w Szkocji przeprowadzili konserwację grobów polskich żołnierzy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 sierpień 2022 06:27
Bydgoscy harcerze w Szkocji przeprowadzili konserwację grobów polskich żołnierzy Fot: ZHR

Na frontach II wojny światowej do zwycięstwa aliantów przyczyniło się wielu polskich żołnierzy, nie wszyscy do kraju jednak wrócili, bowiem ,,komunistyczna Polska” nie była zbyt przyjazna dla nich. Z tego powodu wielu z nich spoczywa na obcej ziemi, polskie cmentarze znajdują się chociażby w Szkocji. Prace konserwacyjne na ich grobach przeprowadzili w ostatnim czasie bydgoscy harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

Wyjazd do Wielkiej Brytanii był możliwy w ramach projektu ,,Berety na wrzosach” dofinansowanego z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą ,,Polonika”.Grupa 18 druhów do Szkocji pojechała przede wszystkim na obóz harcerski, który był połączony z renowacją polskich grobów wojennych pod nadzorem architekta.

 

 

 

Do zadań harcerek i harcerzy należało odwiedzenie trzech cmentarzy na terenie Szkocji– Mount Vernon w Edynburgu, Blairgowrie oraz Cille Choirill, a następnie przygotowanie płyt nagrobnych do przeprowadzenia prac konserwatorskich, oczyszczenie ich wodą, bądź narzędziami, takimi jak szczotki, czy drewniane patyczki. Dodatkowo, na niektórych pomnikach należało przytwierdzić pojedyncze elementy, które zmieniły swoje położenie z biegiem czasu; odmalować wyblakłe litery, czy też zaimpregnować powierzchnię specjalnymi środkami. Wymagało to od druhen i druhów wiele cierpliwości, pokory, ale też chęci na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Cały projekt był pierwszym takim realizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej na ziemiach szkockich.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie