Jesteś tutaj: Home

Rusza zamówienie na pakiet przystanków wiedeńskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 sierpień 2022 12:51
Przystanek wiedeński na Focha Przystanek wiedeński na Focha

W Bydgoszczy mamy obecnie jeden przystanek wiedeński z prawdziwego zdarzenia, przy ulicy Focha na wysokości Placu Teatralnego. Tworzy się je w miejscach, gdzie pieszy aby wsiąść do tramwaju musi przejść po jednym pasie jezdni, idea przystanku wiedeńskiego zakłada podniesienie na tym fragmencie jezdni, aby kierowca musiał zwolnić. ZDMiKP ogłosił przetarg na budowę przynajmniej 3 kolejnych tego typu przystanków w ciągu ulicy Gdańskiej i Jagiellońskiej.

Wyprzedzanie tramwaju, który zatrzymuje się na przystanku jest poważnym wykroczeniem ,za co grozi wysoki mandat, a wkrótce zwiększona ma być też liczba punktów karnych. Niestety pomimo coraz wyższych kar dochodzi do takich wykroczeń, które niekiedy kończą się potrąceniami. W maju 2018 roku bydgoskie media obeszła informacja o drastycznym potrąceniu pieszej wysiadającej z tramwaju na przystanku Gdańska/Chodkiewicza. Wina kierowcy, który wymusił pierwszeństwo i postanowił wyprzedzić tramwaj była ewidentna. Wówczas rozgorzała też dyskusja o budowie w tym miejscu przystanku wiedeńskiego.

 

Ogłoszony właśnie przez ZDMiKP przetarg zakłada budowę w tym miejscu przystanku wiedeńskiego, ale także po drugiej stronie ulicy Gdańskiej (dla tramwajów jadących do centrum oraz na ulicy Jagiellońskiej na wysokości ,,Drukarni” (przystanek zostałby przesunięty o kilka metrów w kierunku Focha) - planowany zupełnie nowy przystanek. Przetarg zakłada rozszerzenie jego o opcję na kolejne dwa przystanki – na Gdańskiej na wysokości ,,Drukarni” oraz naprzeciwko

 

Otwarcie ofert w tym przetargu zaplanowano na 31 sierpnia.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: