Jesteś tutaj: Home

ProNatura tej zimy będzie oferować najtańsze ogrzewanie, najdroższa będzie nowa instalacja gazowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 sierpień 2022 00:38

Niemal pewne jest, że tej zimy ogrzewanie dostarczane przez KPEC w Bydgoszczy będzie droższe, nie wiemy jednak o ile – choć jak spojrzymy na wnioski operatora PGE Energia Cieplna do Urzędu Regulacji Energetycznej będzie to wartość podwyżki pomiędzy 5,3-24,2 %. Jest to rozległy zakres, ale wynika to z tego faktu, że PGE w Bydgoszczy ma 4 zróżnicowane taryfy m.in. źródłem tworzenia ciepła.

 

KPEC pełni tutaj rolę jedynie pośrednika od dostawców ciepła – w Bydgoszczy mamy dwóch takich kluczowych dostawców PGE Energia Cieplna z elektrociepłowniami na Jachcicach i Kapuściskach oraz miejską ProNaturę, która w ramach spalania śmieci produkuje też prąd i ciepło.

 

Z informacji uzyskanej od ProNatury wynika, że do marca będzie ona sprzedawać ciepło za 34,96 zł za GJ. PGE Energia Cieplna wniosła do URE o ustanowienie taryfy 35,46 zł za GJ (URE może teoretycznie nieco zmniejszyć tę kwotę) z instalacji węglowych. ProNatura jest zatem tańsza o 50 groszy, jednocześnie z punktu widzenia ekologicznego bardziej przyjazna.

 

Do końca roku jest plan uruchomienia na Jachcicach również instalacji gazowej, tę inwestycję PGE planowało już na długo przed wojną na Ukrainie. Komisja Europejska, również na wniosek Polski, uznała paliwo gazowe jako przejściowe w transformacji klimatycznej, czyli gaz nie jest docelowym paliwem, ale uznano, że przejściowo można go traktować jako element odejścia od węgla, który uznawany jest za wyjątkowo szkodliwy klimatycznie. PGE Energia Cieplna wniosła o URE o 58,88 zł za GJ (URE może teoretycznie zmniejszyć kwotę).

 

W 2021 roku w ramach sieciowego dostarczania ciepła wykorzystano w Bydgoszczy ponad 3,1 mln GJ (na podstawie ,,Inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych dla Miasta Bydgoszczy za 2021 rok”). Na swoich materiałach promocyjnych ProNatura chwali się, że jest wstanie rocznie wyprodukować niecałe 0,8 mln GJ, czyli mniej niż jedną trzecią.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: