Jesteś tutaj: Home

Międzynarodowe organizacje deklarują nam wsparcie. Dziękujemy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 sierpień 2022 06:37

Na początku czerwca pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego odbył się antyukraiński więc, w czasie którego przedstawiciele środowisk właściwie jawnie sympatyzujących z reżimami Putina i Łukaszenki próbowali podburzać Polaków na Ukraińców. Wśród uczestników tego wydarzenia był ówczesny prezes sponsora tytularnego jednego z bydgoskich klubów. Mogliście się dowiedzieć o tym dzięki nam.

Od razu chciano nas zniechęcić do zajmowania się tematem, przede wszystkim grożąc pozwami. Nie ugięliśmy się, dlatego powstała publikacja: Szczuli i podburzali przeciwko Ukraińcom. Wśród uczestników prezes sponsora tytularnego bydgoskich siatkarzy


Rolą mediów jest pokazywanie także tych trudnych spraw, co wiąże się też z narażaniem tym, w których interesy to uderza. Dla nas najważniejsze jest jednak dobro publiczne. Klub siatkarski postanowił milczeć, o sprawie dość stanowczo napisała lokalna Gazeta Wyborcza, jednocześnie wskazując, że niedopuszczalne jest zamykanie ust mediom poprzez groźby procesów. O problemie wspomniały też media z grupy Polska Press. W rezultacie działający w prorosyjskim kamractwie prezes sponsora, zrezygnował ze swojej funkcji.

 

Dziękujemy za wsparcie

Już kilka dni po zdarzeniu zgłosili się do nas przedstawiciele International Press Institute (IPI) z siedzibą we Wiedniu oferując wsparcie prawne, gdyby chciano nam zaszkodzić. Ta organizacja umieściła również notkę na europejskiej mapie zagrożeń dla wolności mediów: On 7 June 2022, Portal Kujawski journalist Lukasz Religa was threatened with a lawsuit by a local business in Bydgoszcz, a city in northern Poland.

Ostatnio chęć wsparcia, nawet w przypadku pozwów finansowego wyraziło Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów z siedzibą w Lipsku.

 

Pokazuje to, że tego typu incydenty nie przechodzą bez echa, bowiem tutaj chodzi o fundament europejskiego systemu wartości jakim jest demokracja. Takie zainteresowanie jest też ważne dla wolnych mediów, bowiem zachęca do podejmowania trudnych tematów, jeżeli uderzają one w interes publiczny. Od kilku miesięcy mamy natomiast do czynienia z agresywną polityką Rosji wobec zachodu, która przejawia się też w działaniach hybrydowych.

 

Thanks!

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie