Jesteś tutaj: Home

Główny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 sierpień 2022 16:12
Główny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo Wizualizacja

Spółka celowa Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo powołana została w 2020 roku przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w kolejnych miesiącach mniejszościowe udziały objęło PKP SA oraz podległy bydgoskiemu ratuszowi Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Od pewnego czasu starania o wejście Województwa Kujawsko-Pomorskiego do tej spółki podejmuje radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

Jasiakiewicz uważa, że objęcie udziału w spółce przez Samorząd Województwa bezpośrednio lub pośrednio poprze podległy mu podmiot sprawi, iż władze województwa będą musiały się zaangażować jako samorząd w rozwój tej inicjatywy. W szczególności, że przez ostatnie lata zaangażowanie władz województwa ograniczało się głównie do koncepcji portu rzecznego pod Solcem Kujawskim, która z uwagi na opóźnienia w regulacji Wisły mocno oddala się w czasie realizacyjnie. Z inicjatywy Jasiakiewicza w budżecie województwa na bieżący rok zapisano symboliczną kwotę 1 mln zł na objęcie udziałów w spółce, co wymusiło podjęcie rozmów między Zarządem Województwa i obecnymi udziałowcami.

 

We wtorek Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że nie jest na obecnym etapie zainteresowany wchodzeniem do spółki kolejnego mniejszościowego udziałowca - Krótko mówiąc nie chcą samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w tej spółce. I co nam zrobicie? Interes gospodarczy państwa, województwa nie ma znaczenia – komentuje Jasiakiewicz.

 

Obecnie KOWR jest wiodącym udziałowcem tej spółki, ale być może wkrótce dojdzie do zmian w strukturze właścicielskiej, bowiem większościowy udział może objąć PKP SA, poprzez aport w postaci terenów położonych w Emlianowie.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie