Jesteś tutaj: Home

W sierpniu nie poznamy ofert na rozbudowę Opery Nova

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 sierpień 2022 13:39
W sierpniu nie poznamy ofert na rozbudowę Opery Nova Wizualizacja

Termin otwarcia ofert w przetargu na rozbudowę Opery Nova zaplanowany na 17 sierpnia jest już nieaktualny, z uwagi na skomplikowanie procesu przetargowego oraz sytuację na rynku zamówień publicznych, dyrekcja Opery Nova postanowiła przesunąć ten termin na wrzesień. Otwarcie ofert jest o tyle ważne, że pozwoli oszacować realne koszty tej inwestycji, bowiem wszyscy zdają sobie sprawę, że pojawiające się w przestrzenie publicznej kosztorysy są niedoszacowane (powstały przy znacznie niższej inflacji nie ma realnie miejsce). Po otwarciu ofert być może będzie trzeba zadać sobie pytanie – czy nas na tę inwestycję stać?

Mowa o długo oczekiwanej rozbudowie Opery Nova o czwarty krąg, wraz z budową podziemnego parkingu (dla sfinansowania parkingu pojawił się pomysł partnerstwa publiczno-prywatnego). Budowę czwartego kręgu sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie wraz z Miastem Bydgoszczą.

 

Wstępne szacunki mówiły o tym, że budowa tylko IV kręgu (bez części parkingowej) będzie kosztować 84 mln zł, ale zaktualizowane pod koniec 2021 roku kosztorysy mówiły już o 137 mln zł. Patrząc na to co się dzieje w zamówieniach publicznych możemy przypuszczać, że oferty, które pojawią się za kilka tygodni będą jeszcze wyższe.

 

Nowy termin otwarcia ofert wyznaczono na 5 września. Pierwotnie oferentów mieliśmy poznać 7 lipca, ale z uwagi na pojawiające się odwołania wykonawców i szereg pytań do inwestora, ten termin był przesunięty. Na początku lipca wykonawcy wnieśli też o przesunięcie terminu otwarcia z uwagi na trudną sytuację na rynku, wskazując iż jak sytuacja się ustabilizuje będzie im łatwiej skonstruować ofertę. Przy czym kierownictwo Opery Nova przesuwając termin na 5 września zaznaczyło, że jest to już ostateczny termin otwarcia ofert.

 

Czas działa na niekorzyść

Postawienie jasno, że będzie to termin ostateczny wynikać może z tego, że mamy już wyścig z czasem, bowiem ważność pozwolenia na budowę, które wydane było kilka lat temu, a jak wiemy inwestycja przesuwała się w czasie, minie 5 listopada. Zgodnie z prawem tego dnia najpóźniej powinna rozpocząć się budowa, czyli prac budowy powinien przejąć wykonawca. Zakładając, że otwarcie ofert nastąpi 5 września, to pozostaną zaledwie równe dwa miesiące, na przeanalizowanie ofert, wybór najlepszej oraz ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Nie jest to na pewno pod względem komfortu dużo czasu.

 

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie