Jesteś tutaj: Home

Oburzenie i zdziwienie – tak osoby zaangażowane w pomoc Ukraińcom odebrały informacje o dotacjach przyznanych przez Kancelarię Premiera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 sierpień 2022 00:02
Do dzisiaj kolejki ustawiają się przed sklepem społecznym Do dzisiaj kolejki ustawiają się przed sklepem społecznym

We wtorek opublikowaliśmy informację o tym jakie dotacje Kancelaria Premiera rozdała bez konkursu m.in. fundacji Będziem Polakami byłęgo posła Pawła Skuteckiego. Wywołało to poruszenie wśród osób zaangażowanych w niesienie bezpośredniej pomocy, które każdego dnia ,,stają na głowie”, aby zdobyć najpotrzebniejsze produkty dla uchodźców, bowiem od dłuższego czasu aktywność darczyńców zmalała. Oni takich pieniędzy nie widzieli na oczy.

 

Fundacja Będziem Polakami na szkolenia pn. ,,Bydgoszcz Instrukcja obsługi” otrzymała ponad 110 tys. zł. W mediach informując o swojej aktywności fundacja chwaliła się zorganizowaniem szkolenia dla ok. 100 Ukraińców. Wykazaliśmy, że w temacie prawa pracy szkolenie prowadził był poseł Skutecki, który nie posiadając w tym zakresie kwalifikacji wprowadzał w błąd, iż umowa o dzieło jest lepsza dla pracownika od umowy o pracę.


- To jest skandal! - komentuje w mediach społecznościowych wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Joanna Czerska-Thomas, która od właściwie pierwszego dnia wojny zaangażowana jest w oddolne inicjatywy, obecnie działa w sklepie społecznym, gdzie każdego dnia wydawane są najpotrzebniejsze rzeczy Ukraińcom – Codziennie pomagamy ponad 100 osobom - dajemy im żywność, środki higieny, a dzieciom zabawki czy wózki dla najmłodszych.

Część naszej ekipy wyjeżdża w głąb Ukrainy, by tam pomagać na miejscu. I wszystko to społecznie - bez dotacji, a jedynie dzięki pomocy wielu ludzi i firm - za co ogromnie dziękujemy. Zdaniem radnej, gdyby dać 150 tys. zł organizacjom, z którymi współpracuje to można by przez 8 miesięcy pomagać 15 tys. osób.

 

- Mając na uwadze dotychczasową działalność Fundacji Będziem Polakami jak i związanego z nią p. Skuteckiego chcę wierzyć, że to jakaś pomyłka i otrzymane przez ten podmiot środki zostaną wstrzymane - komentuje Bartosz Mikołajczyk, z fundacji Chce Pomagam, która regularnie zaopatruje miejsca pobytu Ukraińców w regionie w najpotrzebniejsze artykuły, te pozyskuje od swoich darczyńców - W moim odczuciu osoba czy organizacja pożytkująca środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy powinna mieć przede wszystkim kwalifikacje formalne do prowadzenia konkretnych zajęć, dorobek pomocowy podparty sukcesami a także jasny stosunek do wojny w Ukrainie, rosyjskiego najeźdźcy, uchodźców i propagandy państwa wrogiego Polsce – putinowskiej Rosji. U pana Skuteckiego według moich odczuć tego nie ma, a jeśli jest to myślę,że jest to stosunek odwrotny niż wypadało aby miał ktoś, kto pomaga Ukraińcom. Jestem przekonany, że za taką kwotę NGOsy z naszego województwa udzieliłyby pomocy na najwyższym i najszerszym z możliwych poziomie. Tak jak na wstępie oczekuję, że błąd w postaci udzielenia tak dużej dotacji Fundacji Będziem Polakami zostanie bardzo szybko naprawiony.

 

Dotację w kwocie 150 tys. zł otrzymała też Fundacja Bezpieczny Świat na tworzenie w kujawsko-pomorskim rodzinnych domów zastępczych dla uchodźców. Fundacja nic o tej aktywności jednak nie pisze na swojej stronie internetowej, ani w mediach społecznościowych. Chwali się głównie organizowaniem wycieczek z Klubem Bydgoskiej Prawicy.

 

Pytaliśmy przedstawicieli lokalnych NGO, czy słyszeli coś o tych rodzinnych domach zastępczych. Wiele osób było zdziwionych, ale nikt nic nie słyszał.


Gdyby nie nasza wtorkowa publikacja, to zapewne nikt nie słyszałby o jednej i drugiej dotacji, przez nikt nie byłby świadomy ich przyznania, bowiem specjalnie nikt tych informacji nie rozgłaszał.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica